İstifasını veren Özel Kuvvetler Komutanı’ndan ilk açıklama

İlk kez Veryansın Tv’nin Türkiye’ye duyurduğu ‘5 general istifa etti’ haberi gündemin hâlâ en çok tartışılan konularından biri. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, emekliliğini isteyen Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını köşesinde paylaştı. Çorbacı, bazı basın organlarında çıkan 'görevden kaçtılar' gibi yorumlara tepki gösterdi ve 'Göreve karşı tepki olmaz. Sonuçta biz askeriz. Bu görevlerde de kendimizi ispatlamışızdır' dedi.

YAŞ kararları ve atamalara tepki göstererek emekliliğini isteyen subaylardan Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı basına ilk açıklamasını yaptı.

Veryansın Tv’nin istifa haberini duyurmasının ardından bazı çevrelerce dillendirilen “Görevden kaçtılar, görev yerlerini beğenmediler, idlib’deki mücadeleden uzak durmak istediler” gibi ifadelere tepki gösteren Çorbacı, “Sanki, terörle mücadeleden kaçıyormuşuz gibi bir izlenim verilmek isteniyor. Bu bize yapılan büyük haksızlık olur” dedi.

Veryansın Tv’nin haberinde de yıllarca Güneydoğu’da savaşmış askerlerin tepkisinin görev yerine veya göreve değil, liyakatsizliğe ve YAŞ kararlarına olduğu vurgulanmıştı..

Saygı Öztürk’ün “Emekliliğini isteyen Özel Kuvvetler Komutanı’nın sözleri” başlığıyla kaleme aldığı yazının satırbaşları şöyle:

(…) 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin en kritik yerlerinden birisi Özel Kuvvetler Komutanlığı’ydı. Dün, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yapılan törenle, Ahmet Ercan Çorbacı, görevi Tuğgeneral Ertuğrul Erbakan’a devrediyordu. Kendisi, Suriye sahasındaki birliklerin komutanlığına atanmıştı. Aslında bu görevi Ahmet Paşa, Özel Kuvvetler Komutanı olarak zaten yapıyordu. Bunun için ayrı bir komutanlığa getirilmesine gerek olmadığını askerler belirtiyor.

EN GÜÇLÜ TÜMENDİ

Suriye sahasında bulunan 6. Tümen Komutanlığı, şu anda en güçlü tümen. Hatta, hiçbir kolordunun bile bu kadar askeri gücü olmadığı anlatılıyor. Yani, Ahmet Ercan Çorbacı için “Alt göreve verildi, bunun için istifa etti” yorumlarının doğru olmadığını askerlerden dinledim. Peki ne oldu da böyle en kritik bir dönemde paşa emekliliğini isteyip dün itibarıyla izne ayrıldı? Bunun için söylenti çok. Onlar bir tarafa, Çorbacı’nın sözlerini aktarıyorum: “Göreve karşı tepki olmaz. Sonuçta biz askeriz. Bu görevlerde de kendimizi ispatlamışızdır. Sanki, terörle mücadeleden kaçıyormuşuz gibi bir izlenim verilmek isteniyor. Bu bize yapılan büyük haksızlık olur. Teğmen rütbesiyle Kayseri Komando Tugayı’nda başladığım terörle mücadele görevimi bugüne kadar hep dağda sürdürdüm. Görevimi, daha önce birlikte çalıştığımız Ertuğrul Erbakan’a devrediyorum.”

SAVAŞÇI KOMUTANLAR

Alanda olan ve mücadelenin hakkını veren komutanlar için “savaşçı” denir. Yüksek Askeri Şura kararlarında, nedense “savaşçı komutanların haksızlığa uğradığı” belirtiliyor. Bakıyorsunuz, yurt dışında görev yapan asker, sahaya çıkmadan yurt dışı görevine veriliyor. Bunu isimlendirmeyeceğim ama askerler bunların kimler olduğunu biliyor. Üzerlerine “Balyoz” indirilmiş komutanlardan şura kararlarını dinlediğimizde, hiç de iyi bulmadıklarını belirtelim. Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı’nın yanı sıra Tuğgeneraller Ömer Faruk Bozdemir, Uğur Bülend Acarbay, Recep Özdemir ve Ertuğrul Sağlam’ın da emekliliğini istediğini öğreniyoruz. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğgeneral Mustafa Erkal Kuzuoğlu, tamamen sağlık nedenleriyle ayrılıyor. Dilekçesini haziran ayında vermişti. Zor bir dönemde, görevini layıkıyla yapan Kuzuoğlu’na sağlıklar diliyoruz. Bu göreve, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Mehmet Özeren getirildi.

2 DİLEKÇE KARARGAHA ULAŞTI

Şu ana kadar Genelkurmay Başkanlığı’na Ahmet Ercan Çorbacı ile Mustafa Erkal Kuzuoğlu’nun dilekçeleri ulaştı. Sınır ötesi harekatlarda görev yapan Tuğgeneraller Ömer Faruk Bozdemir, Uğur Bülend Acarbay, Recep Özdemir ve Ertuğrul Sağlam’ın da istifa ettiğini ancak hafta sonu nedeniyle dilekçelerinin Genelkurmay’a ulaşmadığı belirtiliyor. Bu istifalar alınmış bir karar doğrultusunda değil. Bazılarının daha önce birlikte hiç çalışmadıkları da biliniyor. Yani, yasal haklarını kullanmışlar. Kuşkusuz bazı sorunlar, sıkıntılar yaşanmıştır. Bazıları ısrarla, “terfilerin ve atamaların önceden hazırlandığını” belirtiyorlar. Eğer, bu iddialar doğruysa, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize büyük haksızlık yapılıyor demektir. Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesinin önünde, “Güçlü ordu, güçlü Türkiye” yazıyordu. Ama o tabelayı bile kaldırdılar.

TSK’da şok istifalar: İşte 5 generalin istifa nedenleri