İstihbarat Albay anlattı: Nagehan Alçı ve Cem Küçük kime hizmet etti?

FETÖ’cülere yönelik operasyonların sürdüğü bir dönemde Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün  “Kemalist askerler hareketlendi” iddiasını gündeme getirmelerinin ve sonrasında başlatılan soruşturmanın üstündeki sis perdesi kalkıyor. Erdem Atay’ın bu hafta raflarda yerini alacak kitabı Gaflet, bu ve benzeri yakın tarihimizdeki skandalları gün yüzüne çıkarıyor.

İstihbarat Albay anlattı: Nagehan Alçı ve Cem Küçük kime hizmet etti?
İstihbarat Albay anlattı: Nagehan Alçı ve Cem Küçük kime hizmet etti?

VERYANSIN TV 

Araştırmacı gazeteci Erdem Atay’ın ilk kitabı “Gaflet” Pankuş Yayınları’ndan çıktı.

Kitapta yakın siyasi tarihimiz üzerine arşivlerde yerini alacak çok önemli bilgiler yer alıyor.

Kitabın en önemli bölümüyse Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı başlatılan bir medya operasyonu.

24 Şubat 2017’de Hande Fırat imzalı “Karargah rahatsız” başlıklı haber o dönem gündem yaratmış ve özellikle iktidar cephesinden “darbe iması” yapıldığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Kadın subay ve astsubaylarda başörtüsü yasağının kaldırılmasında TSK'nın dahlinin olmadığı, Genelkurmay'dan görüş alınmadığı ifadeleri üzerine orduya yönelik kumpas dönemlerini aratmayan saldırılar başlamıştı.

Bu tartışmalar sürerken Nagehan Alçı, Milliyet gazetesindeki köşesinde “Bir askeri hareketliliğin perde arkası” başlıklı yazısında, “TSK içindeki sözde sol Kemalist duyarlılığa sahip darbeci zihniyette kıpırdanma başladığını, İzmir’den batıya doğru bir homurdanma, bir askeri hareketlilik olduğunu, devletin bazı birimlerinin teyakkuza geçtiğini, Hürriyet’in haberinin tam da bu hareketlilik sürerken geldiğini, TSK içindeki bazı subayların başörtüsü yasağının kalkmasını bir mesaj kabul edip, kendi içlerinde toplanmaya başladığını” yazmıştı.

“Darbeci ruh iyice yükseldi.” diyen Alçı, birkaç gün sonra NTV’de “Ege’de özellikle İzmir kaynaklı bir takım subayların bir askeri hareketlilik içinde olduğu yönünde” istihbarat olduğunu, MİT’in de bundan haberdar olduğunu iddia etmişti.

Yine aynı gün Alçı’dan dakikalar sonra Habertürk ekranına çıkan Cem Küçük benzer iddiaları dillendirmiş ve şunları söylemişti:

“Bir haftadır Batı Anadolu’da, İzmir’de askeri hareketlilik var, bastırdılar, Kemalist subaylar ordudaki başörtüsü serbest kalınca bunu içine sindiremediler, Genelkurmay hepsine dava açıyor, Batı Anadolu’da böyle bir hareketlilik vardı, bazı illerde ışıklar sabaha kadar yandı, söylüyorum, bir şey vardı ve bu bastırıldı, yüzde 9-10’luk Kemalist kesim bunlar, subaylar, çıksınlar yalan desinler…”

GENELKURMAY’DAN SORUŞTURMA KARARI

Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün açıklamalarının ardından Genelkurmay Başkanlığı bu iddiaların araştırılması için soruşturma emri vermişti.

8 kişiden oluşan idari tahkikat heyeti oluşturulmuş ve heyet İzmir’e gitmişti.

Soruşturmayı yürüten Askeri Savcılık konu ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığına, Genelkurmay İKK ve Güvenlik Daire Başkanlığına, MİT Müsteşarlığına böyle bir hareketlilikle ilgili ellerinde bilgi veya belge olup olmadığını sormuştu. 

Ege Ordusundaki hareketliliğe ilişkin iddialar için İzmir’de tam 615 personelin bilgisine başvuruldu.

Nagehan Alçı, Cem Küçük ve Rasim Ozan Kütahyalı’nın “tanık” olarak ifadesi alınmıştı.

Kurumlardan gelen yazılar, 615 kişiden alınan bilgiler ve yapılan soruşturmalar sonrasında hiçbir şekilde Ege Ordusunda bir hareketliliğin olmadığı, Alçı ve Küçük’ün dediği gibi “Kemalist subaylarda kıpırdanma” yaşanmadığı tespit edilmişti.

Yani iddialar tamamen yalandı!

Genelkurmay Askeri Savcılığı 24 Nisan 2017’de söz konusu iddialara ilişkin kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. 

Bir dönem FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının en ateşli savunuculuğunu yapan Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün iddiaları asılsız çıkmış, hatta bu iddiaları başlatanların FETÖ’cüler olduğu tespit edilmişti.

SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN ALBAY ANLATTI

Gazeteci Erdem Atay, Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün “TSK’daki Kemalist subaylar Ege Ordusu’ndan başlayarak darbe yapacak” iddialarını araştıran ilk kişiye ulaşarak soruşturmanın detayları öğrendi.

2017 yılında emekli olan İstihbarat Albay Erhan Ata, emekli olduğunda Ege Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanvekiliği görevindeydi. 

Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün “TSK’daki Kemalist subaylar Ege Ordusu’ndan başlayarak darbe yapacak” iddialarını araştıran ilk kişiydi. 

‘ONLAR FETÖ’YE HİZMET ETTİLER’

Erdem Atay’ın Gaflet kitabında yer alan o söyleşiden bir bölüm:

İşte o dönemde Ege Ordu Komutanlığında yaşananlar… 

Hem de birinci ağızdan…

Erdem Atay:  

Komutanım, Ege Ordu Komutanlığında görev yaptığınız sıralarda bir FETÖ’cü subayın Ege Ordusunda bir hareketlilik olduğu yönünde sözler söylediği, bu bilginin de istihbari olarak tarafınıza iletildiği ortaya çıktı. Sonradan öğreniyoruz ki, siz bu iddiaları araştırmışsınız. Siz bu araştırmayı yaparken, Nagehan Alçı ve Cem Küçük adlı iki gazeteci de Ege Ordusunda bir darbe girişimi planlandığını iddia etti. FETÖ’cü subay ile bu iki gazetecinin söyledikleri paralellik arz ediyordu. Siz de bunun üzerine Ege Ordu Komutanlığında araştırmayı derinleştirdiniz. Neler olduğunu ve neler yaşandığını anlatabilir misiniz? 

Erhan Ata:

Bu iddialar ortaya atıldığında Ege Ordu Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevliydim. Bu yaşanan olayı araştırmak da benim asli görevlerimdendi. 

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu iddiaların ortaya ilk çıkışı, FETÖ’den yargılanan bir subayın ifadelerinin istihbari kanallardan tarafımıza ulaşmasıyla başladı. Siz bunu haber de yaptınız zaten. FETÖ’den yargılanan subayın, “Her şeyin güzel olacağını, yakın dönemde bazı şeylerin yaşanacağını, herkesin sabırla beklemesi gerektiğini” belirten sözler söylediği ortaya çıkmıştı. Biz bu sözleri FETÖ üyelerinin birbirlerine moral verme amaçlı söylediği sözler olarak yorumluyoruz. Örgütü güçlü tutmak, örgüt içerisinde itirafçılığı engellemek için bu gibi sözler söylerlerdi. 

FETÖ’cülerin her şeyi yapabileceğini, kolay kolay hedeflerinden vazgeçemeyeceğini ve henüz deşifre olmamış örgüt elemanların da olabileceğini bildiğimiz için gelen bilgiyi ciddiye aldık. 15 Temmuz darbe girişimine iştirak etmemiş hatta bundan haberi olmayan FETÖ’cü subayların da olduğunu bildiğim için devletimize yönelik tehdidin devam ettiğini düşündüm. Böyle bir ihbar da gelince bu konuya eğildik.

Erdem Atay:

Ne gibi tedbirler aldınız?

Erhan Ata:

İncelemeye başladık. Acaba birliklerde olumsuz bir durum var mı, alınan tedbirler yeterli mi, tedbirlerin artırılmasına gerek var mı gibi sorulara cevap aradık. Haklarında şüphe duyduğumuz bazı personelleri kritik görevlerden alıp pasif görevlere aktarılması gibi tedbirler de aldık. 

Erdem Atay:

Bu incelemeyi yaparken Nagehan Alçı ve Cem Küçük henüz bir yazı yazmamıştı değil mi? 

Erhan Ata:

Evet, öncesinde yaptık incelemeyi. 2 Mart’tı yanılmıyorsam… Nagehan Alçı’nın yazısının çıktığı tarih. Bu yazıda da, Kemalist subayların rahatsız olduğunu, bunların Batı Anadolu’dan başlamak üzere darbe girişiminde bulunmaya çalıştığını, bunlar hakkında işlem yapıldığını, hatta bastırıldığını falan söyledi. “Bastırıldığı” iddiasını televizyonda söyledi, başlangıçta buna pek girmedi.

Aynı gün akşam da paralel bir şekilde Cem Küçük’ün bu yönde sözleri oldu. İkisi de aynı gün, aynı şeyi söylediler. Biz de bu sözleri de alarak, bir önceki konuyla birleştirdik. 

Aslında FETÖ’cü subayın ifadesi sonrası, Ege’de böyle bir hareketlenmenin olmadığını tespit etsek de konuya bu kez daha ciddi yaklaşma kararı aldık. İddia asparagastı. Ancak konunun büyüyeceğini de düşünerek araştırmanın daha da derinleşmesinin önemli olduğunu düşündük. 

Bu kararı dönemin Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve komuta kademesiyle aldık. Tedbirleri masaya yatırdık. Sorumluluk bölgemizdeki Emniyet Müdürlüğü dâhil, tüm kurumlara, yazıyla konuyla ilgili ellerinde bilgi olup olmadığını sorduk. “Hareketlenme, gruplaşma gibi şeyler var mı” diye özellikle sorduk, çünkü Nagehan Alçı, Atatürkçü subayların başörtüsü yasağının kalkmasından rahatsızlık duyduğunu ve Batı’dan başlayacak bir darbenin hazırlıklarının yapıldığını iddia ediyordu. 

Erdem Atay:

Birimlerden yanıt geldi mi? Geldiyse ne gibi cevaplar verildi?

Erhan Ata:

Birimlerden yanıtlar geldi. Gelen tüm yanıtlar, böyle bir hareketliliğin olmadığı yönündeydi. Biz de bunun yalan bir haber olduğunu bir kez daha tespit etmiş olduk. Bunu da üst makamlara ilettik. Emniyet, Jandarma, MİT, Hava ve Deniz Kuvvetlerine sorduğumuz için onlar da kendi üstlerine bu bilgileri iletti. Devletin en üst kademeleri de bu haberlerin yalan olduğunu böylece öğrenmişti. 

Akabinde biz yaptıklarımızı raporlaştırıp, üst birimlerimize ilettik. 

Erdem Atay:

Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı da konunun araştırılması için heyet gönderme kararı aldı daha sonra değil mi?

Erhan Ata:

Cumartesiydi yanlış hatırlamıyorsam, Ankara’dan heyetin geleceği söylendi. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı tarafından oluşturulan idari tahkikat heyeti olduğunu söylediler. Soruşturmanın nedeni ise Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün sözleri üzerine İzmir’de bir şeyin olup olmadığını incelemek... 

Bu haber gelince ben böyle bir soruşturmanın iyi olmayacağını söyledim. Çünkü ortada darbe girişiminden sonra yıpratılmış bir Silahlı Kuvvetler vardı. Herkesin herkesten şüphe ettiği bu süreçte üst düzey bir heyetin helikopterle bir cumartesi günü Ege Ordusu’na gelip soruşturma yapmasının yanlış değerlendirileceğini düşündüm. Bunu da ilettim. 

Heyet geldi ve Garnizon Komutanlığı sorumluluk sahasında görev yapan birliklerin personelleriyle birebir görüşmeler yaptı. Gerek Nagehan Alçı’nın gerekse Cem Küçük’ün sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kendileri de gördüler. Heyet hiçbir bilgi alamadı, çünkü haber asılsız olduğundan İnsanların bu konu hakkında bilgisi ve söyleyecek tek bir cümlesi yoktu…
Röportajın devamında çok daha önemli bilgiler veren Erhan Ata, FETÖ’cülerin bu iddialardaki dahlini, MİT raporuna ilişkin yorumlarını anlattı.

Söyleşinin devamını, Nagehan Alçı ile Cem Küçük’ün ifadelerini ve çok daha fazlası Erdem Atay’ın Gaflet kitabında bulabilirsiniz.

İşte o kitapta yer alan konulardan bazıları:

-‘Atatürkçüler darbe yapacak’ iddiasına MİT ne yanıt verdi?

-MİT raporunda FETÖ’ye hizmet edenler kimler?

-‘Gladyo’ siyasete nasıl sızıyor?

-‘BND’ye çalıştığını söyleyen kişi neden FETÖ’den tutuklu?

-MHP kaseti kumpasçılarına Bahçeli neden omuz verdi?

-Abdullah Gül, CIA ve FETÖ’yü nasıl buluşturdu?

-Gül ve Davutoğlu’nun danışmanı, Bülent Arınç’ın KHK’lı yeğeni şimdi nerede?

-İyi Parti’li hangi yönetici CIA ile anlaştı?

-Hatay’da savaş mı planlanıyor?

-Hangi CHP’li Amerikalılar’dan yardım istedi?

- Efsunlu köy! Bu köyde doğan vali ve kaymakam oluyor.