İstikşafi görüşmelerdeki tehlike... Cihat Yaycı'dan çok önemli Mavi Vatan uyarıları

Ankara Doğu Akdeniz’e sınırı olmayan Atina ile istikşafi görüşmelere hazırlanıyor. Yunan basınından gelen ‘güvence’ iddialarının yalanlanmaması, “Mavi Vatan çizgisinden geri adım mı atılacak?” sorularını da beraberinde getiriyor. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Libya ve Doğu Akdeniz politikasının çökebileceği tehlikesine işaret ediyor.

İstikşafi görüşmelerdeki tehlike... Cihat Yaycı'dan çok önemli Mavi Vatan uyarıları

VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı Yunanistan ile yapılacak istikşafi görüşmelerin 61. turunun 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'da yapılacağını açıkladı.

4 Ocak tarihinde Kathimerini gazetesi, ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Türkiye'nin Yunanistan'a Doğu Akdeniz'de gaz ve petrol arama faaliyetlerinden vazgeçeceğine dair güvence verdiğini ve istikşafi görüşmelerin yeniden başlaması için Ankara'dan bir adım beklendiğini belirtmişti. 

Türk diplomatik kaynaklarından söz konusu “güvence” iddiasına ilişkin bir yalanlama gelmemesi ve ardından Ankara-Atina hattında başlayan müzakereler Mavi Vatan çizgisinden geri adım atılabileceğine yönelik şüpheleri beraberinde getiriyor. 

YUNAN BASINI ‘KITA SAHANLIĞI’ DEDİ 

Yunan basınının iddiasına göre de ayrıca istikşafi görüşmelerde Atina’nın başından bu yana ısrar ettiği gibi yalnızca Kıta Sahanlığı konusu görüşülecek. 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin aktardığına göre Yunanistan’da yayınlanan Ta Nea gazetesi, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Portekiz Başbakanı ile görüşmesinin ardından yaptığı "2016'dan, Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz bölgelerini belirleme konusunda kaldığımız yerden devam ederiz." açıklamasını hatırlattı. Gazete diplomatik kaynakların görüşmede tek konunun, 'MEB ve kara suları olabileceği' kanaatini aktardı.

FETÖ-ATİNA BİRLİKTELİĞİ

Mavi Vatan sınırlarının yalnızca karasuyundan ibaret olduğu iddiası, Yunanistan dışında FETÖ tarafından da sık sık dile getiriliyor. 

Bu isimlerden biri de firari FETÖ’cülerden Yunus Emre Açıkgönül. 

‘DOĞU AKDENİZ POLİTİKASI ÇÖKER…’

Türkiye ile Doğu Akdeniz’e sınır olmayan Yunanistan arasındaki görüşmeler Ankara-Trablus hattındaki anlaşmayı da kadük bırakabilir. 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı da buna işaret etmişti: 

“Siz müzakereye oturduğunuz an, Yunanistan’ın adalarına deniz yetki alanı verdiğiniz an sizin Türkiye-Libya hattınız ortadan kalkar. Ortadan kalkması ne demek? Bu anlaşmanın Kadük olması demek. Libya anlaşmasının kadük olması demek, bizim Libya ve Doğu Akdeniz politikamızın çökmesi demek. Bu tarihi bir sorumluluktur."