İstikşafiye katılan isim Wikileaks belgelerinde… Türk heyette 'Yunan tezi'

Yunan tezini gündeme getiren açıklamalarıyla tepki çeken Denizcilik, Havacılık ve Hudut İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Çağatay Erciyes’in, Türkiye ile Yunanistan arasında 25 Ocak’ta yapılacak istikşafi görüşmelere katılacağı öğrenildi. Veryansın TV ayrıca, Erciyes’in isminin geçtiği çok çarpıcı Wikileaks belgelerine de ulaştı.

İstikşafiye katılan isim Wikileaks belgelerinde… Türk heyette 'Yunan tezi'

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

18 Şubat 2020'de ABD'de düzenlenen Doğu Akdeniz konulu konferansta Libya anlaşmasına karşı çıkarak, Yunan tezini gündeme getiren açıklamalarıyla tepki çeken Denizcilik, Havacılık ve Hudut İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Çağatay Erciyes’in Yunanistan’la yapılacak istikşafi görüşmelere katılacağı ortaya çıktı. 

Söz konusu bilgiyi Veryansın TV diplomatik kaynaklardan da teyit etti. 

25 Ocak’ta yapılacak görüşmelerde Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek. Erciyes, Önal’ın ardından heyette en yetkili isimler arasında yer alacak. 

Erciyes’in Türkiye’nin Mavi Vatan çizgisini hedef alan faaliyetleri ise yalnızca 18 Şubat’taki açıklamalarıyla sınırlı değil. 

ERCİYES’İN İSMİ WİKİLEAKS BELGELERİNDE

Veryansın TV’nin ulaştığı belgelere göre Erciyes’in ismi Wikileaks belgelerinde de geçiyor.

Erciyes’in 13 Ocak 2010 tarihinde Amerikalı diplomat Antony Godfrey’le yaptığı görüşme Wikileaks’in radarına girmiş.

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Hava-Deniz Masası Müdür Yardımcısı olarak Erciyes, Türk Hava Kuvvetleri’ne Ege’de yaptığı uçuşlara ilişkin Amerikalı diplomata şunları söylüyor: 

“Türk Dışişleri Yunan Adaları üzerinden uçuşların Atina ile ilişkilerin düzelmesi çabaları açısında verimsiz olduğunu biliyor ve orduya, bu manevraları azaltılması yönünde baskı yapıyor.”

Erciyes’in bu sözlerinden yalnızca 1 hafta sonra Balyoz kumpasının düğmesine basılmıştı. Sözde Balyoz planları FETÖ tertiplerinin oluşturulmasında tetikçilik görevi üstlenen Taraf gazetesinde yayınlanmıştı. Emekli ve muvazzaf subaylar, Yunanistan savaş jetini düşüreceği ve böylece Yunanistan’la savaş çıkaracağı iddialarıyla tutuklanmıştı. 

ERCİYES ABD’DE NE DEMİŞTİ? 

Turkish Heritage Organization (THO) tarafından 18 Şubat 2020'de ABD'de düzenlenen Doğu Akdeniz konulu konferansta Çağatay Erciyes, tezlerimiz hakkında skandal ifadeler kullanarak MEB/Kıta Sahanlığı ile ilgili tepki yaratan açıklamalarda bulunmuştu.

Erciyes, Libya ile yapılan anlaşmayla ilgili, “Benden anlatmam istendiği için anlatıyorum. Türk iddiası diyemiyorum, çünkü Türkiye’yi temsil ediyorum” ifadesiyle Türkiye-Libya anlaşmasını doğru bulmadığı imasında bulunmuştu.

Erciyes “Benim düşünceme göre, Türkiye ile İsrail arasında bir deniz sınırı yoktur” ifadeleriyle de Yunanistan’ın sık sık dile getirdiği tezi kabullenmişti.