İstismar yüzünden intihar eden Emre Yıldır’ın davasında yeni gelişme

Tekirdağ'da 25 yaşındaki Emre Yıldır’a yıllarca cinsel istismarda bulunduğu ve intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Vedat Tarhan'ın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanık ve avukatı, koronavirüs salgını nedeniyle adli kontrol tedbiriyle tahliyesini isterken, mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstismar yüzünden intihar eden Emre Yıldır’ın davasında yeni gelişme

Tekirdağ‘ın Çorlu ilçesinde, intihar eden Emre Yıldır’ı, 9 yaşından itibaren 9 yıl istismar ettiği iddia edilen akrabası Vedat Tarhan’ın (68) tutuklu yargılanmasına Edirne’de devam edildi.

Hakkında müebbet istemiyle dava açılan ve Çanakkale Cezaevinde tutuklu bulunan sanık Vedat Tarhan duruşmaya SEGBİS sistemiyle bağlandı.

Duruşmaya Yıldır’ın annesi, babası, ablaları ve avukat Merve Uçanok katıldı. Mahkeme heyeti savcının talebi doğrultusunda duruşmanın basına ve izleyicilere kapalı yapılmasına karar verdi. Duruşmada tutuklu sanık Tarhan’ın avukatı koronavirüs nedeniyle müvekkilinin ev hapsi şartıyla tahliye edilmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanık Tarhan’ın ev hapsi talebini red ederek tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 15 Eylül tarihe erteledi.

ANNE YILDIR BAYGINLIK GEÇİRDİ

Sanık avukatlarının ev hapsi istediği, tutukluluk halinin değerlendirildiği duruşma sonucunda mahkeme heyeti V.T.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma sonrasında Emre Y.’nin annesi Hülya Oya Y., baygınlık geçirdi. 112 ekiplerinin müdahale ettiği anne Yıldır, hastaneye kaldırıldı.

GÖZYAŞLARIYLA AÇIKLAMAYA KATILDILAR

Duruşması sonrası ise ailenin avukatı İstanbul Barosu avukatlarından Merve Uçanok, kararı değerlendirdi. Uçanok’a Emre Y.’nin ablaları Aslı Nur Kaynar, Derya Gür ve Zehra Nazlı Kulaksızoğlu da eşlik etti. Acılı aile açıklama sırasında gözyaşlarını tutamadı.

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Sanığın tutukluluk halinin devamına ilişkin verilen kararını yerinde bir karar olduğunu söyleyen avukat Uçanok, “Aylardır uğraşıyoruz, Emre için bir mücadele veriyoruz. Adalet yerini bulsun diye uğraşıyoruz. Burada en iyi kararı çıkarabilelim diye uğraşıyoruz. Burada en iyi sonucu alsak bile bugün aramızda olmayan Emre’yi geri getiremeyeceğiz belki ve bugün Emre’nin ailesi, sevdikleri burada. Onlarla ayrıca görüşüyorum ve acılarına, özlemlerine her daim ortak oluyorum. Buradan çıkacak hiçbir sonuç belki bu özlemi dindirmeyecek, acılara son vermeyecek ancak yargılamanın sonucunda çıkacak adil bir karar eminim ki vicdanları biraz olsun rahatlatacak. Biz de bu yüzden bu davada mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘BU SUÇU İŞLEYENLERE HİÇBİR ZAMAN MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ’

Yürürlüğe giren infaz yasasını hatırlatan ve bu yasa ile birlikte cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara müsamaha gösterilmeyeceğinin duruşmada bir kez daha vurgulandığını söyleyen Uçanok, “Yürürlüğe giren bu yasa ile birlikte aslında cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceği bir kez daha vurgulanmış oldu. Ben de burada herkesin karşısında bir kez daha vurgulamak istiyorum; bu suçu işleyen kişilere karşı hiçbir yerde, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Çünkü artık hepimiz isyan ediyoruz. Çocuklarımıza uzanan bu kirli ellerin hukuk önünde hesap vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu 25 yaşındaki Ahmet Emre Yıldır, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ailesine anlattıktan sonra Tarhan ile aralarında geçen konuşmayı ses kaydına alarak Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İlerleyen süreçte Yıldır, 15. kattaki evinin penceresinden atlayarak intihar etti. Şikayet 29 Nisan 2019’da Yıldır intihar ettikten sonra işleme konuldu.

“Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı” gerekçesiyle Tarhan, Emre Yıldır’ın intiharından 2 gün sonra 1 Mayıs’ta tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Tarhan davanın ilk duruşmasında 8 Ağustos 2019’da tahliye edildi. 17 Ağustos 2019’da Edirne Cumhuriyet Savcısı Yücel Salğin, mahkemeye gönderdiği yazıda, Vedat Tarhan için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Tarhan hakkında yakalama kararı 19 Ağustos’ta çıkarıldı. Tarhan aynı gün Çanakkale’de tutuklandı.