İtalya’dan karantina kararı

İtalya koronavirüs karantinasını sonlandırmayı planlıyor.

İtalya’dan karantina kararı

İtalya koronavirüste son 2 haftanın en düşük ölüm oranı kaydedilince karantinayı sonlandırmayı planladığını duyurdu.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, 9 Mart’tan bu yana 60 milyonlu İtalya’nın adeta hapishaneye dönen sıkı karantina uygulamasını artık yavaş yavaş hafifletmeye karar verdiklerini duyurdu.

Speranza, bu kapsamda bir dizi tedbirlerin alınacağı yeni bir paketin açıklanacağını ifade etti. Öte yandan, kapsamlı test çalışmalarının ve sıkı sağlık hizmetlerinin devam edileceğini açıkladı.

NTV’nin Reuters’dan aktardığına göre Speranza, Roma’daki olağanüstü halin iki aşamada yönetileceğini ve karantina tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılacağını söyledi ancak normal koşullara tam olarak geri dönebilmek için bazı kuralların uygulamaya konulacağını ifade etti.

Buna göre, COVID-19 vakalarının daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tedavi edilmesi için yerel sağlık sistemleri güçlendirilecek, halkın maske kullanımı her alana yayılacak ve sosyal mesafe kuralı için alınan tedbirler devam ettirilecek.

Bakan Roberto Speranza, akıllı telefon uygulamalarının ve diğer dijital teknolojilerin kullanımı ile koronavirüs testlerinin ve hasta temas takibinin genişletileceğini ifade ederek, yalnızca COVID-19 hastalarını tedavi edecek hastane ağı kurulacağını belirtti.

İtalya Sağlık Bakanı, “bir aşı bulunana dek ikinci bir koronavirüs dalgasının ülkeyi sarmasını engellemek için bu kuralları uygulamak mecburiyetindeyiz” dedi.

İtalya’da bugüne dek koronavirüsten 15 bin 887 kişi yaşamını yitirdi, 128 bin 948 kişide de virüs tespit edildi.