İtalyan deprem uzmanı: Türkiye 3 metre hareket etti

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremleri değerlendiren İtalyan sismolog Carlo Doglioni, "Deprem Türkiye'yi 3 metre yerinden oynattı" ifadesinde bulundu.

featured

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü Başkanı Carlo Doglioni, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7’lik yıkıcı depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doglioni, Türkiye’nin sabahın erken saatlerinde meydana gelen yıkıcı depremin ardından üç metre hareket ettiğini belirtti. Daha şiddetli başka sarsıntıların olma riskinin bulunduğunu söyleyen Doglioni, şöyle konuştu:

“Elimizdeki ayrıntılı bir şekilde analiz ettiğimiz tahminlere göre, sarsıntının en az üç metrelik bir yer değiştirmeyle 150 kilometre boyunca etkin olduğunu biliyoruz. Her şey sadece birkaç saniye içinde oldu ve 7.9 büyüklüğündeki bu depremin civara yayılmasına sebep oldu. Bir kayma hareketinden bahsediyoruz, fay düzlemi dikeydir. bu nedenle deprem sırasında, blokların yatay olarak yer değiştirdiği gözlemlenmiştir. Birbirine göre bağımlı bir şekilde hareket eden iki fay sınırı. Başka bir deyişle, sanki Türkiye güneybatıya, Arabistan kuzeydoğuya kaymış gibi. Alarm verilmemiş olması, fay hattındaki hareketliliği yeniden canlandırılamayacağı anlamına gelmez”

Sky TG24’de canlı yayın konuğu olan Doglioni, 1999 depremini de hatırlatan Doglioni, “Bu deprem, Türkiye’yi çevreleyen denizlerle ilgili bir senaryo yaratacaktır. Ayrıca bu durumu daha önemli olmasa dahi, yakın önem derecesine sahip olaylar izleyebilir. Türkiye’de 1999 yılında meydana gelen depremde de böyle olmuştu” dedi.

İtalyan deprem uzmanı: Türkiye 3 metre hareket etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Haberin orjinal kaynağı La repubblica’nın sitesinde 5 metre olarak ifade edilen oynama, Türk haber ajanslarında, Carlo Doglioni’nin ifadesi değiştiriliyor 3 metreye düşürülüyor, ilginç işler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!