Itır Esen'in deprem enkazı üzerindeki skandal pozlarına AKUT'tan açıklama

AKUT'a ait olduğu iddia edilen projede deprem enkazı üzerinde yırtmaçlı elbisesiyle poz veren Itır Esen'in o görüntülerine AKUT'tan açıklama geldi.

Itır Esen'in deprem enkazı üzerindeki skandal pozlarına AKUT'tan açıklama

Miss Turkey 2017 yarışmasıyla adını duyuran ve bu yarışmada birinci olan Itır Esen’in, 15 Temmuz şehitleriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle o dönem tacı elinden alınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Esen skandal görüntülerle gündeme gelmişti.

Esen, sosyal medya sayfasından bir video paylaşarak AKUT Vakfı ortaklığında depreme farkındalık yaratmak için bir projede yer aldığını duyurdu. Sözde "duyarlılık" projesi sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük tepki gördü.

Manken Itır Esen depreme farkındalık yaratmak için hayata geçirilen bir proje kapsamında enkaz üzerinde poz vermişti. Çekimden bir videoyu Instagram hesabından da paylaşan Esen, eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Genç model sosyal medya hesabına gelen olumsuz yorumlardan sonra yaptığı paylaşımı sildi.

Sosyal sorumluluk projesinde adı geçen AKUT Vakfı ise " Sadece 'enkaza yaklaşma' konusundaki güvenlik sürecini, gönüllü olarak yürütmeyi kabul ettik" açıklaması yaptı.

AKUT'UN AÇIKLAMASI

Bu tepkilerin ardından projede adı geçen AKUT Vakfı'nın açıklaması:

Fashion TV’nin Atıl Kutoğlu, Dilek Hanif, Vural Gökçaylı, Ahmet Erarslan gibi dünyaca ünlü 10 modacı ile birlikte, beklenen İstanbul depremine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği, “Sesimi Duyan Var Mı?” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesinde, AKUT Vakfı’nın da adı geçtiği için açıklama yapma ihtiyacı hissettik.

Projenin yürütücüleri, Fashion TV’nin Türkiye Yöneticisi Sn. Enis Onat ve Sanat Yönetmeni Sn. Ferhan Aral, bir süre önce vakfımıza ulaşarak moda dünyasının beklenen İstanbul depremine dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla bir proje yapmak istediğini belirtmiş; bu projeyi sağlıklı ve güvenli şekilde yönetebilmek adına, ekiplerin bina yıkıntısı çevresinde ve üzerinde çalışırken güvenliğini sağlamamız için Vakfımızdan destek istemişlerdir.

Afetlere hazır olma ve deprem farkındalığını geliştirme konularında çalışmalar yürüten AKUT Vakfı, projeyi değerlendirerek, zaten her detayı planlanmış çalışmanın sadece “enkaza yaklaşma” konusundaki güvenlik sürecini, gönüllü olarak yürütmeyi kabul etmiştir. Vakfımızın bu çalışma kapsamında, yaklaşık 40 kişilik çekim ekibinin güvenliği için tavsiyelerde bulunmaktan öte hiçbir dahli olmamıştır. Ayrıca çekimlerin yapıldığı bina yıkıntısı deprem sonucu yıkılmış gerçek bir enkaz değil, kentsel dönüşüm kapsamında kontrollü yıkımı gerçekleştirilmiş bir binadır.

Bilindiği gibi, neredeyse tamamı aktif fay hatlarının etki alanında olan ülkemizde, “deprem” hepimizin öncelikli meselesidir ve her sektör, her birey konuya ilişkin söz söyleme hakkına sahiptir. Projenin sahipleri çalışmalarını bu temada gerçekleştirmeyi tercih etmişlerdir. Vakfımızın “bina yıkıntısında çekim yapma” noktasında herhangi bir yönlendirmesi olmamıştır, zira yukarıda da değindiğimiz gibi, proje zaten bu şekilde yapılmak üzere netleştirildikten sonra Vakfımızla iletişime geçilmiştir.

Projenin tepki çeken iletişim kazası ve kamera arkası görüntülerle, eksik ve yanlış bilgilerle değerlendirmesinin, projenin ve projeye verdiğimiz iyi niyetli desteğin önüne geçmesinden üzüntü duymaktayız.

Yaşamını arama-kurtarma çalışmalarına vakfetmiş değerli Başkanımız Ali Nasuh Mahruki’nin de AKUT Vakfı’nın da ülkemizin en önemli sorunu olan “deprem” meselesine dair, yapılacak tüm iyi niyetli çalışmaları desteklemeye devam edeceğinin altını tekrar çizer; sağlık dolu, afetsiz bir yıl dileriz.

 Saygılarımızla,
AKUT Vakfı Kurumsal İletişim