İttifaklarda 'anket' savaşları... Son rakamlara ne dediler?

Hemen her hafta gündeme düşen bir anket, hangi siyasi kanat tarafından yaptırılmasına göre oranlar ortaya koyuyor. Cumhur İttifakı'nı yüzde 43, CHP'yi de yüzde 18 gösteren anketlere CHP'den tepki geldi.

İttifaklarda 'anket' savaşları... Son rakamlara ne dediler?

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, önceki gün olası bir seçimde Cumhur İttifakı’nın yüzde 43’ün altında oy alacağını, CHP’nin oy oranının da yüzde 18’e kadar indiğini iddia etmişti.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, partisinin oy oranlarında düşüş yaşandığına dair anketlere tepki gösterdi. Toprak, CHP'nin de içerisinde bulunduğu Millet İttifakı'nın oy oranının yüzde 57 olduğunu ve bunun artmaya devam ettiğini öne sürdü.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde “Türkiye siyasetinde en geniş temsilin yolunun açıldığını” ifade eden Toprak CHP oylarının gerilediği yönündeki bazı anket sonuçlarının ise Millet İttifakı’nı ayrıştırmaya yönelik spekülasyonlardan ibaret olduğunu iddia etti.

Millet İttifakı’nın oy oranının yüzde 57’nin üzerine tırmanarak yüzde 60’a yaklaştığını öne süren Toprak açıklamalarını şu ifadelerle sürdü:

"Açıklanan Yeni Ekonomik Program, Orta Vadeli Mali Plan hedef ve vaatleri mürekkebi kurumadan anlamsız hale gelmiştir. Kamuoyu araştırma kuruluşlarının yaptığı anketlerdeki ortak nokta, Cumhur İttifakı’nın hızla eridiği, oy toplamının yüzde 35- 40’ların altına indiği yönündedir.

'MİLLET İTTİFAKI’NI BÖLME ÇABASI'

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin belediye meclisleri seçimindeki oy oranı yüzde 30,2’dir. Güvenilir kamuoyu anketlerinde partimizin oylarının bu oy oranının da üstüne çıktığı bilgimiz dahilindedir. 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, TBMM’de siyasi tercihlerin en geniş şekilde temsilinin yolunu açan CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun vizyonudur. Cumhur İttifakı’nın İyi Parti’nin seçime girmesini engelleme senaryosunu CHP bozmuştur. Bu sayede bugün milletin meclisinde dört parti temsil imkânına kavuşmuştur. O yüzden anket manipülasyonları ve yapay gündemlerle Millet İttifakı’nı bölme çabalarına hız verilmiştir. Ancak bu oyun bozulacak, tutmayacaktır. İktidar tükendiğinin farkındadır. Açılan yeni üye yazım kampanyaları, insanların habersiz zorla üye yapılması, kaybetme endişesinin sonucudur. 

'MİLLET İTTİFAKI AÇIK ARA KAZANACAK'

Erken veya zamanında yapılacak ilk seçimde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve milletvekili adayları açık ara farkla seçimi kazanacaktır. Bu, görünen köyün kılavuz istememesi kadar açıktır. İktidarın her alanda başlattığı saldırı ve karalama kampanyalarının, ardındaki gerçek, kaybetme korkusunun dağları sarmış olmasıdır. İktidar hangi senaryoları devreye sokarsa soksun, halkın umutlarını gerçekleştirecek CHP iktidarı yakındır.