İTÜ mahremiyet istiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, üniversite yönetiminin, koronavirüs nedeniyle yürürlüğe soktuğu bazı uygulamalarının 'kişisel verilerin korunması' ve 'özel hayatın gizliliği' ilkelerine ters düştüğünü iddia ederek tepki gösterdi.

İTÜ mahremiyet istiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, ‘İTÜ mahremiyet istiyor!’ sloganıyla bir çağrıda bulundu. İTÜ’lü öğrencilerin sınav döneminde “witwiser” denilen ve ziyaret edilen sitelerdeki tüm verileri okuyabilen ve değiştirebilen bir uygulamayı kullanmak zorunda bırakılmasına tepki göstermeleri sosyal medyada gündem oldu.

Uygulamanın bildirimleri görüntüleme, ekran içeriğini yakalama gibi daha birçok izni istemesi öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Öğrenciler, ülkedeki diğer öncü üniversitelerinin böyle bir uygulamayı kullanmak zorunda kalmamasına dikkat çekti.

Bunun dışında online sistemde sınava giren öğrencilerin fizik, kimya gibi sınavlarda çözülen soruya tekrar geri dönememesi gibi kararların alınması, bilgisayarı ve internet erişimi olmayan öğrenciler varken bazı öğretmenlerin ikinci kamera ve tripod istekleri ise tepkinin büyümesine sebep oldu.