İyi Parti içinde 'yeni cephe' iddiası

Liste dışında bırakılan isimlerin Başkanlık Divanı'nın oluşturulmasının ardından parti içinde bir cephe oluşturabileceği iddia edildi. Tasfiye operasyonuna uğradıklarını belirten isimlerin hedefinde ise Koray Aydın var.

İyi Parti içinde 'yeni cephe' iddiası

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’nda yaşanan liste krizi sürüyor. Liste dışı kalan 20 milletvekilinin bugün Meral Akşener ile görüşmesi bekleniyor. Tasfiye operasyonuna uğradıklarını belirten isimlerin Aydın Koray'ı sorumlu tuttuğu belirtiliyor.

İYİ Parti’de yaşanan liste krizinin ardından Aytun Çıray, Aylin Cesur, Adnan Sezgin, Ayhan Erel, İsmail Koncuk gibi isimlerin yeni Genel İdare Kurulu’na (GİK) seçilenlerden teşekkül edecek Başkanlık Divanı’nı bekleyeceği, divan teşekkülünden sonra da seçilecek isimlere göre yeni bir “cephe oluşturabileceği” parti kulislerinde konuşuluyor.

Bununla birlikte, kurultayda Genel Başkan Meral Akşener’in, “Bu partinin kuruluşunda iki yumruk arasında kalmış Kürtler ve Zaza’lar yer aldı” sözleri de İYİ Parti kulislerinde en tartışılan konuların arasında yer aldı. İYİ Partililer birbirlerine “Acaba Akşener, bu sözlerle ‘HDP’ye yeşil ışık mı yaktı’ diye sorarken, Akşener’in AKP ve HDP arasında kalmış olan Kürt seçmenlere el uzattığı da belirtiliyor. Yine Akşener’in HDP ile arasına mesafe koymaya devam edeceği ve Millet İttifakı’na HDP’nin alınması halinde yeni arayışlara girilebileceği söyleniyor.

Cumhuriyet'in iddiasına göre, liste krizinin ardından birçok milletvekili ve delegenin de yaşanan rahatsızlığı Akşener’e ilettiği öğrenildi. Akşener’in yakın çalışma ekibi içinde yer alan bir kaynak ise “Bu Koray Aydın’ın partiyi ele geçirme operasyonuydu. Bu gibi olaylar ve kişilerle MHP’de mücadele ettik, burada da edeceğiz. Bu parti Türkiye’ye umut olsun diye kuruldu.

Partiyi kendi çıkarları için kullanacaklara teslim etmeyiz. Yaşanan liste krizi istifa getirebilir. Meral Akşener’in buna dahil olduğunu düşünmüyoruz. Ama İYİ Parti’nin vereceği umudu budamaya çalışanın da eli kolu kırılacak. Bu sadece bizim değil seçmenin de düşüncesi” diyerek Aydın’ın istifasının istendiğini belirtti.