İyi Parti: Millet İttifakı’nda ‘ayrılık’ konuşuyoruz

CHP ile İyi Parti arasında HDP tartışması devam ediyor. Son olarak İyi Partili Ağıralioğlu, Millet İttifakı'nda 'İlkeler etrafında ayrılık konuşuyoruz' ifadesini kullandı.

İyi Parti: Millet İttifakı’nda ‘ayrılık’ konuşuyoruz

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “Millet İttifakı bitti mi?” sorusuna, “İlkeler etrafında ayrılık konuşuyoruz” dedi.

İyi Partili Ağıralioğlu, dün CNN Türk’te yaptığı açıklamada, bu soruya şu yanıtı verdi:

“Hassasiyetlerimiz, CHP’nin bazı hassasiyetleriyle mutabık olduğu için ortak bir şuur etrafında güç beraberliğine taşıdı. Biz ilkeler etrafında beraberdik, ilkeler etrafında ayrılık konuşuyoruz. Yani, canımız sıkıldı ayrılıyoruz, keyfimizden bir araya geldik demiyoruz. Diyoruz ki, ilkeli beraberlik, ilkeli ayrılık. Şimdi ilkeli beraberliğimizin çerçevesini çizdik, dedik ki, parlamenter demokrasi, denge denetleme mekanizmaları, etkin bir yasama, müstakil bir yargı. Bu noktalarda CHP’yle beraberiz. Ardından dönüp diyoruz ki terörü ve şiddeti hak arama enstrümanı olarak gören hiç kimseye yakınlık olmayacak. Biz yakınlık duyana da yakınlık duymayız.”

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, önceki gün de yine aynı kanalda, Millet İttifakı’nın geleceğine dair yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız da söyledi. “Eğer CHP kurumsal olarak ben HDP ile devam edeceğim’ derse biz yokuz dedi” sözlerini kullanmıştı.

‘HDP İLE İTTİFAK TABANIMIZI RAHATISIZ EDER’

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan da dün Habertürk’e yaptığı açıklamada, CHP’yi HDP ittifakı nedeniyle eleştirdi. Türkkan, “24 Haziran’da bir ittifak yaptık. 31 Mart’a geldiğimizde yeni bir ittifak kurduk. Her seçim sürecinde ittifaklar yeniden değerlendirilir. Biz ittifakın verdiği sorumlulukla hareket ediyoruz. Birçok konuda ortak görüşümüz var ama farklı görüşlerimizin olması da normal. Tabanımızı rahatsız eden görüşleri dile getirmekte de beis görmüyoruz. HDP’li seçmenden oy isteyebilirsiniz ama HDP ile ittifak tabanımızı rahatsız eder” diye konuştu.