İYİ Parti'de ‘Menemen’ krizi…Aytun Çıray: Çoktan görevden alınmalıydı!

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Menemen'deki "zimmet ve irtikap" soruşturması kapsamında gözaltına alınan İYİ Partililer'e yönelik flaş bir çıkış yaptı. İzmir İl Başkan Yardımcısı Oğuzhan Y.'nin de aralarında bulunduğu gözaltındaki İYİ Partili isimlerin derhal görevden alınması gerektiğini belirten Çıray, "Bana gelen bilgilere göre, iddialar çok ciddi. Özellikle hurda konusunda olanlar.. İYİ Partili bu isimler şimdiye kadar çoktan görevden alınmalıydı" dedi.

İYİ Parti'de ‘Menemen’ krizi…Aytun Çıray: Çoktan görevden alınmalıydı!

Son Kale İzmir’in haberine göre Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un da aralarında bulunduğu 26 kişinin "zimmet ve irtikap" iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınması İzmir'i salladı.

Gözaltında bulunan isimler arasındaki İYİ Parti İzmir İl Başkan Oğuzhan Y. ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Tarkan Fikret Ç., İYİ Parti Karabağlar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ç. ve babasına yönelik İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'dan flaş bir açıklama geldi.

CHP'nin Belediye Başkanı Serdar Aksoy'a yönelik ihraç girişiminin hatırlatılması ve İYİ Partililer'e yönelik herhangi bir yaptırımda bulunulup bulunulmayacağına yönelik soru üzerine Çıray, "Çoktan adım atılmalıydı" yanıtını verdi.

‘YAZI, GENEL MERKEZE GİTMELİYDİ’

Aytun Çıray, hurda satışı işiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla soruşturmaya dahil edilen İYİ Partili bu isimlerin derhal partiden uzaklaştırılması, İl Başkan Yardımcısı Oğuzhan Y.'nin de görevden alınması gerektiğini belirtirken, "Bana gelen bilgilere ve önemli kaynaklardan edindiklerime göre, iddialar çok ciddi. Özellikle hurda konusunda olanlar... Zaten dosyada gizlilik kararı da yok. İddialara kolayca ulaşılabilir. CHP üzerine düşeni yaptı ve belediye başkanını ihraç için düğmeye bastı. Ama İYİ Parti'de hiçbir şey yapılmadı. İYİ Partili bu isimler şimdiye kadar çoktan görevden alınmalıydı. İYİ Parti İl Başkanlığı bunların görevden alınma kararını genel merkeze çoktan yazmış olmalıydı" dedi.

Soruşturmanın ayrıntılarının ortaya çıkmasının ardından İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, hukuki süreci yakından takip ettiklerini söylemişti.

CHP, İHRAÇ İÇİN DÜĞMEYE BASMIŞTI...

Soruşturmanın başlatılmasından kısa süre önce ise CHP Merkez Yönetim Kurulu, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'u kesin ihraç talebiyle 'tedbirli' olarak disipline sevk etme kararı almıştı. Aksoy ise şok etkisi yaratan bu kararın ardından partiden istifa ettiğini duyurmuştu. Birkaç gün sonra ise İzmir gündemine bomba gibi düşen Menemen operasyonu başlatılmıştı.