İYİ Parti’de Öcalan istifası

İYİ Parti'de istifaların ardı arkası kesilmiyor. Son olarakı Meral Akşener'in TBMM konuşmalarını yazan Bahadırhan Dinçaslan, partisinden istifa etti.

İYİ Parti’de Öcalan istifası

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Mehmet Salim Ensarioğlu, 2013 yılında sarf ettiği “Öcalan, PKK’ya silah bırakma çağrısı yaparsa iyi olur”sözleriyle gündeme gelince yazılı bir açıklama yaptı. Bu açıklama da İYİ Parti’nin Twitter hesabından paylaşıldı. Akşener’in TBMM konuşmalarını yazan NATO’cu Bahadırhan Dinçaslan da bu olaya tepki göstererek istifa etti.

Dinçaslan, Twitter hesabından İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Mehmet Salim Ensarioğlu’nun açıklamalarına tepki gösterip istifa ettiğini duyurdu.

İYİ Parti Twitter hesabı üzerinden paylaşılan Ensarioğlu’nun açıklamasını alıntılayan Bahadırhan Dinçaslan, sosyal medya hesaplarından şu paylaşımı yaptı: “İYİ Parti’nin kurumsal hesabından, Ensarioğlu’nun çözüm süreci demeçlerini savunan bir paylaşım gördüm. İYİ Parti’den istifa ediyorum. Ağzıma gelen acı suyu, her şeye rağmen Akşener’den şahsi bir kötülük görmediğim için yutuyorum. Siyasetten bir halt anlamadığımı gördüm, dolayısıyla yanlış yönlendirdiğim herkesten özür diliyorum.”

ÖCALAN’I SAVUNMAKTAN İYİ PARTİ’YE

Mehmet Salim Ensarioğlu, 2013 yılında yaptığı açıklamada, sözde çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanmaması durumunda Türkiye’nin bir felakete doğru sürükleneceğini savunurken, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan için ise, “Bana göre Öcalan’a daha ılımlı işte bir ev hapsi gibi imkan tanınarak, ister televizyonla, ister telefonla, görüntülü, görüntüsüz, gibi bir ortam sağlanması gerekir. Barış sürecine Öcalan katkı sağlayabilir. Öcalan, PKK’ya silah bırakma çağrısı yaparsa iyi olur” demişti.

NATO SAVUNUCUSU

İyi Parttili Dinçaslan’ın adı NATO bağlantısı sebebiyle daha öncede gündeme gelmişti. Atlantik Gençlik Konseyinin (YATA) Türkiye uzantısı YATA-Türkiye, Ocak ayında düzenlenen “Türkiye’nin NATO’daki yeri” başlıklı panel düzenlemişti. Panelde konuşmacı olarak YATA-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emir Abbas Gürbüz ve eski başkanı Bahadırhan Dinçaslan yer almıştı.

15 TEMMUZ’U SAVUNMUŞ NATO’YU DESTEKLEMEYENLERE ‘FETÖ’CÜ DEMİŞTİ

Bahadırhan Dinçaslan’ın ise, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili attığı tweet’ler ortaya çıkmış, sosyal medyada Dinçaslan’ın o paylaşımları tartışma yaratmıştı.

Dinçaslan’ın, “Ve yayımlanan darbe metninin doğruları söylediğini bilin sadece. Bizim desteğimize ihtiyaçları yok, evden çıkmayıp izleyin. Yarın bizimdir” ve “Lütfen bu gerçek deyin, ihtilal oldu deyin” şeklinde paylaşımlarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Dinçaslan’ın, daha sonra bu paylaşımlarını sildiği fark edilmişti.

Dinçaslan, Nihat Genç’in “Milletçe korkudan donunuza ettiğiniz proje şudur” başlıklı 24 Kasım 2017’de yazdığı yazısına verdiği yanıtta, YATA-Türkiye başkanlığı yaptığını kabul ederek, “İngilizce bilen bir ülkücü olarak bu görevi aldım ve yurtdışına gittiğimde Türkiye’yi savundum. Had bildirdim, kulis yaparak konuşmacıların Türk tezlerini savunmalarını sağladım. Türkiye marjinalleştirilirken, itibar suikastine uğrarken, NATO’dan çıkalım vs. lafları ancak FETÖ’cülerin işine gelir. Bu süreçte durmadan Putincilik yapan Nihat Genç de kabul etsin etmesin, FETÖcülerin değirmenine su taşır” diyerek “NATO’dan çıkalım” diyenleri açıkça FETÖ’cü ilan etmişti.

ÇERKEZ TARTIŞMASI ÇIKMIŞTI

İYİ Parti içinde yaşanan iç tartışmalardan bir diğeri Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in “Çerkezler” üzerinden yaptığı bölücü çıkış olmuştu. Hasan Seymen’in aynı zamanda ABD’nin fonladığı Denge Denetleme Ağı’nın Türkiye’deki temsilcilerinden olması, ortaya çıkan videodaki söylemlere tepki şiddetini artırdı. İYİ Parti’nin 3 Ağustos’ta yapılan son kurultayında 436 oy alarak yeniden Genel İdare Kurulu’na seçilen Seymen için partililer sosyal medya hesaplarından ağır ifadeler içeren değerlendirmeler yapmaya başladı. Hasan Seymen konusuyla ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener henüz bir açıklama yapmadı.

Seymen’in ortaya çıkan konuşmaları sonrasında parti içinden en sert tepki, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’dan geldi. Özdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Türk Milletinin mensubu olmakla, Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi, milli-üniter devlet ile sorunu olanların siyaset yapabileceği yer İYİ Parti değildir. İYİ Parti Türk milliyetçilerinin ve vatanseverlerin partisidir.”

SEYMEN NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, sosyal medyada yeniden gündeme gelen bir videoda Çerkezlerin Cumhuriyet döneminde asimile edildiğini iddia ederek şunları söylemişti:

“Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak bizde Çerkez’ler adına özellikle cumhuriyetin kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş olarak yaşan insanlar olabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, herkesin eşit şekilde kullanabilmesi adına isteklerimizi TBMM’ye bildirdik.”