İYİ Parti’deki istifalara AKP’den ilk yorum

İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok'un istifasını değerlendiren AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP-HDP ittifakının İYİ Parti'de büyük tepki yarattığını söyledi.

İYİ Parti’deki istifalara AKP’den ilk yorum

İYİ Parti’de Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın ardından bir istifa haberi daha geldi. Partinin önemli isimlerinden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, yazılı bir açıklama yaparak istifa ettiğini duyurdu. Ok, istifa açıklamasında, Sorosçuların İYİ Parti’ye girdiği yönünde sert suçlamalarda bulundu. CHP ile HDP arasındaki ittifak yakınlaşmasına da tepki gösteren Ok, “PKK sevicisi” sıfatı kullandığı Selahattin Demirtaş’ın tiyatrosuna gidilmesini de eleştirdi.

İYİ Parti’den peş peşe gelen istifalar sorulan AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, şöyle konuştu:

“Burada HDP ile işbirliğine vurgu yapmış İsmail (Ok) bey. Biz bunu yerel seçimlerden önce ifade etmiştik yani CHP bir taraftan İYİ Parti ile resmi bir ittifak yapmışken diğer taraftan HDP ile bir ittifak içerisindeydi. O dönemde bunlar yalanlanmıştı ama geldiğimiz noktada bunlar artık net bir şekilde görülür hale gelmiş ve İYİ Parti içerisinde bu noktada hassasiyeti olan milletvekilleri buna tepki göstermekte ve İYİ Parti’ye oy veren vatandaşlarımız da buna tepki gösteriyor. HDP işi öyle bir noktaya getirdi ki geçen hafta artık PKK’ya PKK demekten vazgeçtiler ‘Silahlı Kürt Muhalif Grubu’ demeye kadar varmış vaziyette ve CHP bu noktada geri adım atmıyor HDP ile işbirliğini sürdürmek istiyor. Diğer tarafta da İYİ Parti’yi tutmak istiyor. Bunların İYİ Parti içinde ciddi rahatsızlıklar oluşturduğu görülüyor. Biz bunu çok daha önce ifade etmiştik. Dile getirdiğimiz zaman karşı karşıya kaldığımız tavır hakaretti. Gelinen noktada böyle bir tablo söz konusu.”

‘ERDOĞAN’IN YERİNE KİM GELECEKSE SİYASİ AYAK ORADA ARANMALI’

Daha sonra bir basın mensubunun sorusu üzerine FETÖ ile mücadeleye değinen Muş, şöyle konuştu:

“FETÖ’yle en çetin mücadeleyi veren iktidarız. 17-25 darbe girişiminden sonra çok ciddi şekilde bu yapıyla mücadele içine girilmiştir. Terör örgütü ilan edilmiştir, devletin ilgili kurumları gereken adımları atmışlardır. Biz bu mücadeleyi veriyorken ana muhalefet bunların kanallarının kapatılmaması için mücadele etti. Buraya genel başkanlarının talimatıyla milletvekillerinin gönderildiğini bizatihi milletvekillerinin kendileri ifade ettiler. Niçin bu kanallara gittiler, kendilerini siper ettiler? Bankalarının önünde kendilerini siper ettiler. Bu yapıya karşı yapılan müdahaleleri engellemek için mücadele ettiler. 15 Temmuz darbesi yaşandı. Cumhurbaşkanımız, o dönemki Başbakanımız Binali Yıldırım sabaha kadar bunun bastırılması için mücadele ediyorken, ana muhalefetin başkanı ayaklarında terlikler sıcak koltuğunda insanların mücadelesini izledi. Şimdi bunu yapanlar bu tip eleştiriler yapıyorlar. Önce bir aynaya bakmalarında fayda var. Darbe iktidardakini indirmek için yapılıyor. Herhalde iktidardakini indirdikten sonra onu tekrar oraya getirmeyeceklerdir. Siyasi ayak onun yerine getirecek olanlardır. Yani Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan ettikten sonra kim onun yerine gelecekse siyasi ayak orada aranmalıdır.”