İyi Parti’den Emre Kınay’ın sözlerine ilişkin açıklama

İyi Parti'den Kadıköy Belediye Başkan Adayı olan Emre Kınay'ın milliyetçilikle ilgili sözleri tartışma yarattı. İyi Parti Kadıköy İlçe Başkanı açıklama yaptı.

İyi Parti’den Emre Kınay’ın sözlerine ilişkin açıklama

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde İyi Parti’nin Kadıköy Belediye Başkanı adayı olan tiyatrocu ve oyuncu Emre Kınay, Haber Global’de Jülide Ateş’in sunduğu 40 programında soruları yanıtladı. Kınay, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ve adaylığında yaşadığı sürece dair açıklamalarda bulundu. Kınay’ın sözleri sosyal medyada çok tartışıldı. MHP’liler İyi Parti’yi milliyetçi seçmeni kandırmakla suçladı.

İlgili haber: İyi Parti’nin Kadıköy adayı Kınay’dan Akşener açıklaması

Kınay’ın sözleriyle ilgili tartışmalara İyi Parti Kadıköy İlçe Başkanı Alper Akdoğan da katıldı. İşte İyi Parti ilçe başkanının açıklaması:

31 Mart yerel seçimlerinde partimizden Kadıköy İlçesi Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiğimiz Sn. Emre Kınay’ın geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında sorulan bir soruya karşın verdiği cevaba, yazılı / görsel basında ve sosyal medyada yer verilerek Partimizi karalamaya yönelik kirli bir propagandanın merkezi haline getirilmesi hasebiyle bu açıklamayı yapmak bizim açımızdan zaruri hale gelmiştir.

Memleketi ve meselelerini önceleyen bir siyaset biçiminde, yerel yönetimlerde gösterilen adayların, talip oldukları ilçe belediyesine ne kadar fazla hizmet üretebileceğine ve seçmen tarafından ne denli kabul göreceğine bakılmalıdır. Sn. Kınay’ı aday adayı olarak belirlenirken, Bakırköy Belediye’sinde 18 yıllık bir iş tecrübesinin olması, “Belediyecilik faaliyetlerine ve işleyişine” vakıf olması, Kadıköy halkı tarafından kabul görmüş bir sanatçı olması, geçmişinde herhangi bir leke olmayışı ve çalışkanlığını göz önünde bulundurduk.

Kendisinin aynı programda da zikrettiği gibi Atatürk’ün mirası olan Cumhuriyetimizin, demokratik, laik sosyal hukuk devletinin ve devletin temel niteliklerinin tanımlandığı Anayasamızın değişmez maddelerinde bir görüş ayrılığımız yoktur. Ayrıca Kadıköy’ün her noktasına hiçbir ayrım yapmaksızın hizmet etmek konusunda da bir ihtilafımız olmadı. Bu meyanda seçim döneminde ortaya koyduğumuz projeler ortak akıl ile üretilmiş olup tamamı daha iyi bir Kadıköy içindir.

Bununla birlikte, seçim çalışmalarımız sürecinde benim ve tüm teşkilatımın Türk Milliyetçiliği Ülkümüzden hiçbir şart ve şekilde taviz vermeden girdiğimiz her ortamda yılmaz doğrultudaki görüşlerimizi açık yüreklilikle sahip çıktığımızın en büyük şahidi de sanatçının bizatihi kendisidir.

Hal böyleyken Sn. Kınay’ın programda verdiği cevabın saptırıldığını gördükten hemen sonra yaptığı açıklamada çok açık bir dille “Belediye Başkanı seçilmesi durumunda, hiçbir kimlik ve ideolojiye bir ayrım yapmayacağı, iltimas tanımayacağını kastettiğini” söylemesi bilinçli olarak bazı kiralık kalemler tarafından görmezden gelinmektedir.

İyi Parti kurulduğu günden bu yana Sn. Genel Başkanımızın liderliğinde karşısına çıkan her sorunda, karşılaştığı her engelde, Vatanı ve Milleti öncelediği yüce milletimizin vicdanında kabul görmüş ve bu konu en muteber örtü olan vicdan örtüsü ile kapanmıştır.

Hiçbir karalama ve iftira millet vicdanında bizim yerimizi değiştirmeyecektir. Mecliste vekillerimiz, sahada tüm teşkilatlarımızla memleketin her meselesine “hanemizin meselesi” bakışı ile yolumuza devam etmekteyiz.

Son olarak konuyu mecrasından saptırarak sahip oldukları medya gücü ile Sn. Genel Başkanımızın üzerine gitmeye çalışan biçarelere seslenmek istiyorum. Sn. Genel Başkanımızın Milliyetçiliğinin sadakası dahi sizlere ömür boyu yeter! Buradan size ekmek çıkmaz!

Saygılarımla,

Av. Alper AKDOĞAN

İYİ Parti Kadıköy İlçe Başkanı