İYİ Parti'den Erdoğan'a 'Bahçeli' hamlesi

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik "Yüzde 40" teklifini değerlendiren Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, "Bu bir tür 'Devlet Bahçeli’nin ipoteğinden kurtul' çağrısıdır. 'Eve dön' ne kadar operasyonel ise bu hesap da o ölçüde operasyoneldir" dedi.

İYİ Parti'den Erdoğan'a 'Bahçeli' hamlesi
İYİ Parti'den Erdoğan'a 'Bahçeli' hamlesi

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Meral Akşener'e yönelik "Eve dön" çağrısına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan da destek gelmişti. Adı Cumhurbaşkanı adayları arasında geçen Akşener bu teklifi net bir şekilde reddetti. Ancak Akşener'in Cumhur İttifakı'na ilişkin siyasi hamlelerini sürdürdüğü görülüyor. En son İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun, başkanlık için gerekli yüzde 50+1 şartını yüzde 40'lara indirilmesine olumlu yaklaşacaklarını duyurması dikkat çekti.

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, bu adımı, Erdoğan'ı Bahçeli'ye bağımlı hale getiren sisteme yönelik bir hamle olarak yorumladı.

Taşgetiren'in yazısının satır başları şöyle:

"Meral Akşener’e Bahçeli tarafından “Eve dön” çağrılarının yapıldığı, bu çağrıların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da takviye edildiği günlerde İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun bir değerlendirmesi oldu. Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne konan bir siyaset hesabı idi. Ya da bir tür karşı hamle. Şöyle ki:

“Yüzde 50 artı 1 değişsin. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değişsin, Bundan doğacak değişikliklerden ilk istifade edecek olan Sayın Cumhurbaşkanı olacaktır. Yani, yüzde 40’a mı düşer, kaça düşerse düşsün. Bu sistem değiştiği andan itibaren yine en avantajlı olan Tayyip Bey olacaktır. Olsun. Yeter ki bu sistemin memleketin yükünü çekemez hale geldiği görülsün ve bundan vazgeçilsin. Bu teklif Tayyip Bey için bir tekliftir.”

Ağıralioğlu, belli ki yüzde 50 artı 1’i bulmanın Tayyip Erdoğan’ı zorladığını, MHP’nin desteğine muhtaç hale getirdiğini, bunun da örtülü bir koalisyon ilişkisi olduğunu, yapılan pazarlığın bilinmediğini, oysa koalisyon olsa bile bunun şartlarının belli olacağını, üstelik şu andaki oy dağılımlarına göre Ak Parti’nin yüzde 40’a bile düşse iktidarın büyük ortağı olarak belirleyici konumda bulunacağını ifade etmiş oluyor. Bu bir tür “Devlet Bahçeli’nin ipoteğinden kurtul” çağrısıdır. “Eve dön” ne kadar operasyonel ise bu hesap da o ölçüde operasyoneldir.

(...)

İşte Ağıralioğlu, ortaya, orada ne olduysa ona mukabil bir hesap koyarak farklı bir mecraya akıtmak istiyor siyaseti. Acaba etkili olur mu? Bu hesap Erdoğan – Bahçeli arasındaki muhasebeden daha etkili olur mu? Şimdilik Erdoğan-Bahçeli ilişkisi kaya gibi duruyor. Ama her iki partideki sancı da devam ediyor."