İYİ Parti’den Erdoğan’a Başbuğ yanıtı

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, İlker Başbuğ'a yönelik AKP cephesinden gelen tepkilerle ilgili, 'Türkiye'yi 15 Temmuz'a götüren sürecin gerekçeleri ortadayken kurumları yıpratacak sözlere dikkat etmeliyiz. İhtiyacımız olan, FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkarmak.Biz buna varız' dedi.

İYİ Parti’den Erdoğan’a Başbuğ yanıtı

Meral Akşener, grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için çağrıda bulunan Akşener şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz hafta sayın Erdoğan ile sayın Başbuğ arasında yaşanan tartışmayı biliyorsunuz. Bu tartışma FETÖ ile mücadele edenlere mi, yoksa FETÖ’ye mi yarıyor bunun peşindeyiz. Meclis’e verdiğimiz önergelerimizle FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasını istedik. Eski Genelkurmay Başkanı askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeyi FETÖ’nün istediğini söyledi. Sayın Erdoğan ‘Kandırıldık’ demişti. Türkiye’yi 15 Temmuz’a götüren sürecin gerekçeleri ortadayken kurumları yıpratacak sözlere dikkat etmeliyiz. İhtiyacımız olan, FETÖ’nün siyasi ayağını ortaya çıkarmak. Bu samimiyet, kararlılık ister. Biz buna varız. Bir kez daha çağrı yapıyorum. Siz bir önerge verin, biz sizin önergenize destek verelim. Türkiye’nin bu hesabı kapatması lazım.”

MİKROFON DELİKANLILARI

Akeşner, İdlib’te 5 askerimizin şehit olduğu saldırıyla ilgili de şunları söyledi:

“Maalesef yeni haftaya yeni bir acıyla girdik. İdlib’deki saldırıda 5 Mehmedimizi şehit verdik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayın ardından yapılan açıklama ise geçen haftaki açıklamanın aynısıydı. Saldırı noktaları ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alınmış ve gerekli cevap verilmiş. Devletin sözüne inanmak zorundayız ancak bu inancımız tahammül sınırlarını zorlayan bir noktaya geldiğimiz gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Evet, artık tahammülüz kalmadı. Bu iş öyle açıklamayla falan olmaz, ülkemizi soktuğunuz Suriye bataklığında Mehmedimiz can veriyor. Siz nasıl daha neyi bekliyorsunuz? Diplomasi seçeneği elbette kıyıda durmalı ama Mehmedim toprağa düşerken ve bunu bir devletin askeri yaparken lafı uzatmanın anlamı yok. Mikrofon delikanlılığını artık bırakın ve gereğini yapın.”