İYİ Parti’den HDP’nin ‘ittifak’ çağrısına yanıt: CHP evet derse…

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, HDP'nin 'şeffaf ittifak' çağrısına ilişkin görüşlerini açıkladı. Ağıralioğlu, 'CHP evet derse... Biz, PKK ile mesafesini ayarlayamamış, 'PKK terör örgütüdür diyememiş' HDP'nin olduğu bir ittifak bileşeni değiliz, asla değiliz' ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’den HDP’nin ‘ittifak’ çağrısına yanıt: CHP evet derse…

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına konuk oldu. Programda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın “ittifak” çağrısına ilişkin konuşan Ağıralioğlu, HDP ile yan yana gelmeyeceklerini söyledi.

‘ÖMRÜNÜZDE BİR KERE PKK’YA KATİL DEDİNİZ Mİ?’

Ağıralioğlu, “İttifakımızın içerisinde, oy pusulasında, bizimle HDP’nin aynı pusulada olmasına razı olmadık. Bu hassasiyet, hani ‘HDP’yi şeytanlaştırmak’ diye bir şey falan diyorlar… Bizim ki şu; terörle mesafe ayarlayamamaktan dolayı biz Türk siyasetinin burada enfekte olduğunu düşünüyoruz ” dedi.

HDP’ye çağrı yapan Ağıralioğlu, “Ömrünüzde bir kere siz PKK’ya katil dediniz mi mesela? Bu PKK’dan insan hakları havarisi çıkarma hevesinden kurtulabilirseniz, siyaset hepimize daha rahat bir zeminde konuşulabilme imkanı verecek. Yani siz ‘Türkiye partisi’ olmak istiyorsanız üstünüzdeki terör perdesinden kurtulun” ifadelerini kullandı.

“Bu siyasi süreç içerisinde, kendi siyasi koordinatlarını terörden ayırmadığı müddetçe, bizim ittifak birleşenleri arasında HDP’nin olması mümkün değildir” diyen Ağıralioğlu, buna razı olmayacaklarını kaydetti.

Ağıralioğlu, Pervin Buldan’ın ittifak çağrısının gerçeklemesi durumda ne yapacakları konusunda ise şöyle konuştu: “O şuna bağlı; CHP evet derse… Biz, PKK ile mesafesini ayarlayamamış, ‘PKK terör örgütüdür diyememiş’ HDP’nin olduğu bir ittifak bileşeni değiliz, asla değiliz.”