İYİ Partili Özdağ’ın fezlekesi Meclis’te

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, 'MİT Kanunu'na muhalefet ettiği' gerekçesiyle hazırlanan fezlekenin TBMM'de Meclis'te Adalet-Anayasa Karma Komisyonu'na havale edildiği öğrenildi.

İYİ Partili Özdağ’ın fezlekesi Meclis’te

İYİ Partili Özdağ, 25 Şubat’ta TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Libya’da şehit olan 2 Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlisinin isim ve rütbelerini kamuoyuyla paylaşmış, bu açıklama ertesi gün bazı gazetelerde yayımlanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özdağ hakkında fezleke hazırladı. Özdağ’ın dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili hazırlanan dosya, 25 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi olarak Meclis’e gönderildi. Tezkerenin, 31 Mart’ta ise TBMM Adalet-Anayasa Karma Komisyonu’na havale edildiği öğrenildi.

Tezkere ile ilgili Meclis tutanaklarında, “İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi (3/1154) Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonuna havale edildi” ifadeleri yer aldı.

Odatv’den Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, MİT görevlisinin kimliğini deşifre etmek suçlamasıyla tutuklanmıştı.