İyi Partili Türkkan’dan CHP’ye ‘HDP’ uyarısı: İmtina edin

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, 'HDP'li seçmenden oy isteyebilirsiniz ama HDP ile ittifak tabanımızı rahatsız eder. Böyle bir niyet varsa imtina edin. Bu ittifaka katkı sunan seçmenler rahatsız' dedi.

İyi Partili Türkkan’dan CHP’ye ‘HDP’ uyarısı: İmtina edin

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, yeni yasama yılı açılışı öncesi Habertürk’ konuştu. CHP ile ilttifakın devam edip etmeyeceği konusunda Türkkan şunları söyledi:

“24 Haziran’da bir ittifak yaptık. 31 Mart’a geldiğimizde yeni bir ittifak kurduk. Her seçim sürecinde ittifaklar yeniden değerlendirilir. Biz ittifakın verdiği sorumlulukla hareket ediyoruz. Birçok konuda ortak görüşümüz var ama farklı görüşlerimizin olması da normal. Tabanımızı rahatsız eden görüşleri dile getirmekte de beis görmüyoruz. HDP’li seçmenden oy isteyebilirsiniz ama HDP ile ittifak tabanımızı rahatsız eder. Böyle bir niyet varsa imtina edin. Bu seçmen, bu ittifaka katkı sunan seçmenler rahatsız.”

“50 artı 1 sistemi değişir mi?” sorusuna Türkkan şöyle yanıt verdi:

“Böyle bir şey mümkün değil” diyen Türkkan, “Bir sistem değişikliği gerekiyorsa bu ucube sistemden vazgeçip parlamenter sisteme geçmek. Bu sistem Türkiye zarar veriyor. Bizim Anayasa değişiklik teklifimizde de var. Bu sistemden en çok zarar gören Sayın Erdoğan.”