İYİ Parti'nin ağır topu: HDP'den kurtulamadık gitti

Meral Akşener'in, 'Kemal bey 'Cumhurbaşkanı olmak istiyorum' derse 'Buyrun olun' derim' çıkışının parti içinde kabul görmediği belirtildi. İsmi açıklanmayan İYİ Parti'nin 'ağır topu' sürekli HDP'nin konuşulduğundan şikayetçi olarak, 'CHP ve İyi Parti'nin toplamı AK Parti ve MHP'ye yaklaştı. Deva var, Gelecek var, Saadet var. HDP olmadan da başa çıkarız' ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin ağır topu: HDP'den kurtulamadık gitti

İYİ Parti lideri Meral Akşener, katıldığı Halk TV programında "Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim” demişti. Açıklamalar yeni bir tartışma yarattı. Akşener daha önce “Kemal bey 'Cumhurbaşkanı olmak istiyorum' derse 'Buyrun olun' derim” ifadelerini kullanmıştı. Ancak İYİ Parti içinde bu konuda çatlak olduğu belirtildi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Akşener’in CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki, “Kemal bey 'Cumhurbaşkanı olmak istiyorum' derse 'Buyrun olun' derim” ifadesi için “Ancak İyi Parti, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hususunda bir bütün olarak aynı düşüncede değil. İyi Parti'nin bir başka önde gelen ismi ise ‘Kılıçdaroğlu'nun aday olması doğru değil’ diyor” dedi.

HER KAFADAN SES ÇIKIYOR BU NEDİR?

Saymaz, ismini vermediği ancak “ağır top” olarak bahsettiği bir İyi Parti’li siyasetçinin de şu görüşlerini aktardı: "Yok Kılıçdaroğlu ile görüştüler, yok İmamoğlu'nu istiyorlar. Kimisi diyor ki, Ankara'dakini istiyor. Hiçbiri doğru değil. İleride ne olacağını, neye talip olduğunu herkes bilsin. Her kafadan bir ses çıkıyor, bu nedir!"

DEVA VAR, GELECEK VAR, SAADET VAR...

HDP'nin meşru muhatap olduğuna dair tartışmayı açmanın da ittifaka zarar verdiğini düşünen ismi açıklanmayan İYİ Partili ayrıca şunları kaydetti:

"Ne gerek var tartışmanın açılmasına? AK Parti'nin köpürtmesine meydan hazırlamak stratejik bir hamle midir? Genel başkanımız HDP'yi PKK'nın suç ortağı olarak tanımladı. HDP terörle arasına mesafe koyarsa konuşursun. Öyle diyen bir HDP'li görmedim. CHP ve İyi Parti'nin toplamı AK Parti ve MHP'ye yaklaştı. Deva var, Gelecek var, Saadet var. HDP olmadan da başa çıkarız.

'BIKTIK ARTIK'

Bıktık HDP'nin sözünü etmekten. HDP'den kurtulamadık gitti, bu nedir! Lüzumsuz bir gündem üzerinde tepiniyoruz. Akşama kadar iktidar kanalları bunu konuşuyor. Milletin eziyet çekmesini unuttuk. HDP olmazsa olmaz'ı tartışan bir anlayış var. Öyle bir şey yok. Farz edelim ilk turda olmadı. İkinci turda HDP seçmeni kimi istiyorsa versin. Gördüğüm şu: Yüzde 80'i bizim ittifakımıza oy verecek. O zaman işi köpürtmenin, AK Parti'ye çalışır gibi strateji izlemenin ne manası var?"