İzmir Barosu, Barış Pınarı Harekatı’na cephe aldı

PYD'lilerin sivilleri hedef alan saldırılarında hergün şehit haberleri gelirken, terör saldırılarına sessiz kalan İzmir Barosu, Barış Pınarı Harekatı'nın durdurulmasını istedi.

İzmir Barosu, Barış Pınarı Harekatı’na cephe aldı

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekatı’na HDP’ye yakınlığıyla bilinen İzmir Barosu yönetimi karşı çıktı.

Baro seçimlerinde CHP’li avukatların da desteğiyle seçilen İzmir Barosu yönetimi, son olarak Metin Feyzioğlu’na yönelik suçlamalarıyla gündeme gelmişti. HDP’li belediye başkanlarının terörle ilişkisi nedeniyle görevden alınması da İzmir Barosu’nun tepkisini çekmişti.

İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada teröre yönelik operasyona “savaş” denilirken, askerleri ve sivilleri katleden terör örgütü kınanmadı, harekata son verilmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“İzmir Barosu tarihi boyunca BARIŞ’ı öncelemiş, savaşlara karşı çıkmıştır.

Savaşa karşı çıkmanın tarihsel bir sorumluluk olduğu düşüncesiyle, dün olduğu gibi bugün de diyoruz ki; “Savaş insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesi, yıkım, açlık, sefalet demektir. Savaş, insanlığın geçmişten bugüne biriktirdiği maddi ve manevi değerlerin tahrip edilmesi demektir.”

Kuzey Suriye harekatının ilk gününde yaşamlarını yitiren şehitlerimiz ve siviller, savaşın ölüm, acı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyeceğini ortaya koymaktadır.

Gelecek güzel günlerin yalnızca barışla mümkün olduğu ve yurttaşlarımızın barışı hak ettiği inancıyla; vatandaşlarımızın hayatın “Her türlü tecellisinde ortak olduğu, birbirinin hak ve hürriyetlerine kesin saygı, karşılıklı içten sevgi ve kardeşlik duygularıyla ve “Yurtta sulh, cihanda sulh” arzu ve inancı içinde, huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğunu” bir kez daha tüm kamuoyunun dikkatine sunuyor, eşit, özgür ve demokratik bir yaşamın ancak ve ancak barış ortamında kurulabileceğini anımsatarak, şehitlerimize ve sivillere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor, siyasi iktidarı daha fazla can kaybı yaşanmadan savaşa son vermeye çağırıyoruz.”