featured

İzmir Büyükşehir Belediye binası yıkılacak

service

İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde büyük hasar gören İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait merkez binası için yıkım kararı verildi. verildi. Yıkılacak bina yerine tarihi hükümet konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve belediye meclis binasının inşa edileceği açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim’de Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde büyük hasar gören ve depremden sonra kullanıma kapatılan belediye binası ile ilgili alınan yıkım kararını sosyal medya hesabından duyurdu. 

Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediye binasını depremden bu yana kullanmıyoruz. Yaptırdığımız incelemede binamız az-orta hasarlı çıktı ve güçlendirilerek kullanılması önerildi. Ama biz bunu tercih etmiyoruz” ifadesini kullandı.

“Binayı yıkıp yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak kalan alanı Atatürk Meydanı’na katacağız” bilgisini paylaşan Soyer, “İzmir’e ve İzmirlilere hayırlı olsun. Umarım Konak’taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur” dedi.

25 Kasım 1867 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Tarihi İzmir Belediye Binası 1868 yılında resmen hizmet açılmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Binası’nda 153 yıllık süre içerisinde mevcut başkan Tunç Soyer’de dahil olmak üzere toplamda 31 belediye başkanı görev yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir Büyükşehir Belediye binası yıkılacak

You have to agree to the comment policy.