İzmir depremine uzman yorumu: Ege’de çok sayıda kırılmış fay mevcut

Uzmanlar İzmir’deki depremi değerlendirdi. Prof. Dr. Süleyman Pampal “Ege Bölgesi'nde kuzey güney çökmeli çok sayıda kırılmış fay mevcut.” İfadelerini kullandı.

İzmir depremine uzman yorumu: Ege’de çok sayıda kırılmış fay mevcut

CNN Türk canlı yayınına katılan  Prof. Dr. Süleyman Pampal depremi yorumladı:

“Ege Bölgesi'nde kuzey güney çökmeli çok sayıda kırılmış fay mevcut. Ve Büyük Menderes gibi grabenleri oluşturan aktif faylar yüzünden tarihte çok sayıda deprem meydana gelmiştir. Genellikle 6-7 büyüklüğünde depremler meydana gelebiliyor. 6.6 orta büyüklüğünde deprem Türkiye'de hasara neden olabilecek bir deprem. Depremde hasara neden olan faktör depremin merkezidir.”

"Sevindirici yanı büyük deprem sıklığı azdır bu fayda. 6.6 ile 7 arasında 10-15 kat fark var. 6.6 yine de ülkemizde yıkıcı etkiye sahiptir. Depremin ivmesi üst merkezden itibaren uzaklaştıkça azalır. Depremin denizde olması bir şanstır, yıkıcı etkisini de azaltır. Derin bir deprem geniş bir alanda hissedilir."

9 Eylül Üniversitesi Deprem Merkezi Müdürü Hasan Özbilir:

"Biraz daha Seferihisar taraflarında sıkıntılar olabilir Urla'ya kadar. Deprem tsunami tehlikesi de yaşatmaz diye düşünüyorum. Sisam Adası daha çok zarar görmüş olabilir."