İzmir kumpas davasında neler oluyor? Savcı: Tutuklu kalmasın!

İzmir Askeri Casusluk kumpasıyla ilgili FETÖ'cü askerler hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. 33 sanığın 'örgüt üyeliği'nden, bir sanığın 'örgüt yöneticiliği'nden, bir sanığın da 'örgüte yardım'dan cezalandırılması istendi. Savcı ayrıca, hükümle birllikte tutuklu sanıkların tahliyelerini ve 38 sanığın da beraatini talep etti.

İzmir kumpas davasında neler oluyor? Savcı: Tutuklu kalmasın!

İzmir Askeri Casusluk kumpasında dahli oldukları gerekçesiyle FETÖ‘nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5’i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı mütalaasını sundu.

HÜKÜMLE BİRLİKTE TAHLİYELERİNİ İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Yılmaz Şen’in  “silahlı terör örgütü yöneticisi olma”, 33 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma”, bir sanığın da “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların hükümle birlikte tahliyesini de istedi.

38 SANIĞA BERAAT TALEBİ

Sanıklardan 8’i hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını isteyen cumhuriyet savcısı, 38 sanık hakkında beraat kararı verilmesini, yargılama sürecinde vefat eden Mustafa Zümre hakkındaki davanın düşürülmesini, firari 12 sanığın dosyalarının ayrılmasını istedi. Cumhuriyet savcısı, Aydın’da hakkında dava açılan ve hüküm kurulan sanık hakkında da davanın reddedilmesini talep etti.

Duruşmaya, öğleden sonraki oturumla devam ediliyor.

İDDİANAME

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaveri Emekli Albay Gürsel Yüce, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, FETÖ’nün sözde üst düzey yöneticileri Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Hanefi Sözen, Naci Tosun ve İsmail Büyükçelebi’nin de bulunduğu 22’si firari 103 sanık hakkında “silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği ve üyeliği” suçlamalarına yer verilmişti.

Bazı dosyaların ayrılmasıyla sanık sayısı 95’e düşmüştü.

İddianamede, İzmir Askeri Casusluk kumpasıyla hedef alınan ve “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” suçlamasıyla yargılandıkları davadan beraat edenler ile ile emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu 98 kişi müşteki olarak yer almıştı.

‘SAVCI BEY’İ TEBRİK EDİYORUM!’

Savcının açıkladığı mütalaaya emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel’den tepki geldi. Önsel, Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada, “En fazla bu kadar yatıyorsunuz. En fazla 3 yıl yatmayı göze alan rahatlıkla kumpas yapabilir. Karartılan hayatlar, gelecekler, sürülen lekeler, çalınan özgürlükler, hastalıklar, ölümler önemli değil anlaşılan… Savcı Bey’i tebrik ediyorum” dedi.