İzmir merkezi 41 ilde 'ankesör' operasyonu... 158 gözaltı kararı

İzmir merkezli 41 ilde FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki kripto unsurlarına yönelik 'ankesör' soruşturması kapsamında, albay, binbaşı rütbesinde askerlerin de aralarında bulunduğu 33'ü muvazzaf 158 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 108'i yakalandı.

İzmir merkezi 41 ilde 'ankesör' operasyonu... 158 gözaltı kararı

VERYANSIN TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Can Tuncay'ın koordinesinde kuvvet komutanlıklarıyla sağlanan işbirliği sonucunda, askeri okul mülakatlarında örgütsel kodlama yaptığı tespit edilen, örgütsel  irtibat tarzına uygun olarak ankesörlü/ kontörlü sabit hat irtibat kurduğu saptanan ve daha önce gözaltına alınan itirafçıların ifadesi doğrultusunda 158 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Örgütün TSK yapılanmasında yer alan şüphelilerin 3'ü Deniz Kuvvetleri, 15'i Kara Kuvvetleri, 13'ü Hava Kuvvetleri, 1'i Sahil Güvenlik ve 16'sı da Jandarma Genel Komutanlığı'ndan olduğu öğrenildi. Ayrıca, şüphelilerin 1'i Albay, 1'i Binbaşı,  1'i Yüzbaşı, 3'ü Üsteğmen, 1'i Teğmen, 30'u Astsubay ve  11'inin ise Uzman Çavuş rütbesinde olduğu bildirildi.

Öte yandan, 158 şüpheliden 110'nun darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi öğrenildi. Bu kapsamda, İzmir merkezli 41 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, önceden belirlenen adreslere saat 01.00 sıralarında baskın yaptı.

Ekiplerin yaptıkları çalışma sonucu gözaltı sayısı 108'e yükseldi. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Öte yandan, bazı zanlıların yurt dışında olduğu öğrenildi.

22'NCİ OPERASYON 

Öte yandan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, 19 Kasım 2019 tarihinden bugüne kadar 21 ayrı 'ankesör' operasyonu düzenledi. Bu kapsamda, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 bin 173'ü muvazzaf, 603'ü muvazzaf olmayan asker ve 434'ü darbe girişimi sonrası kapatılan askeri okul öğrencisi olmak üzere toplamda 3 bin 180 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı verdi. 3 bin 180 şüpheliden gözaltına alınan bin 399'unun şüpheli tutuklanırken,  434 şüphelinin ise faydalı itirafçı olduğu değerlendirildiği gerekçesiyle kolluk biriminden serbest bırakıldığı bildirildi. Ankesörlü/ kontörlü sabit hat veri havuzunu kullanımı kapsamında, bugün gerçekleştirilen İzmir merkezli 41 ilde eş zamanlı operasyonun 22'nci operasyon olduğu öğrenildi. 

İşte son operasyondan görüntüler: