İzmir’de yeni arabalı feribotun adı ‘Pagos’ mu ‘Fethi Sekin’ mi olacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önümüzdeki aylarda hizmete alacağı iki yeni arabalı feribotun ismi için düzenlediği ankette 'Fethi Sekin' ve 'Pagos' seçenekleri de var.

İzmir’de yeni arabalı feribotun adı ‘Pagos’ mu ‘Fethi Sekin’ mi olacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen ay denize indirilen ve gelecek günlerde İZDENİZ’in filosuna katacağı iki yeni arabalı feribotunun ismi için internet üzerinden anket başlattı. Ankette, seçenek olarak Kadifekale, Pagos, Barış 35, Fazıl Say, Uğur Mumcu ve Nazım Hikmet sunuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde, “Haydi İzmir! Seçimini yap, yeni gemilerin isimlerini sen belirle… İZDENİZ filosuna, bu yıl iki arabalı vapur daha katılıyor. Yeni gemilerin isim annesi ya da isim babası olmak istiyorsanız; 03/03/2020 akşamına kadar sürecek ankette oyunuzu kullanın. En çok oyu alacak iki tercih, yeni arabalı vapurlarımızın isimleri olacak” ifadelerine yer verildi.

MHP DEVREYE GİRDİ

Ancak, İzmir Büyükşehir’in sunduğu 6 seçeneğe MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’den tepki geldi. Şahin, ankete, şehit polis Fethi Sekin’in isminin de eklenmesi çağrısında bulundu. Ülkücüler sosyal medyadan “Pagos değil Fethi Sekin” şekilnde kampanya başlatırken, İzmir’in en önemli sosyal paylaşım sitelerinden İzmir’de Çevirme Radar da devreye girdi. Çevirme Radar ve AK Partililer’in de desteğiyle öneri gündeme oturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çağrıya sessiz kalmadı. Feribot anketine, 5 Ocak 2017 tarihinde PKK’lı teröristlerin Bayraklı’daki İzmir Adliyesi’ne saldırısını engellemek isterken şehit düşen kahraman polis Fethi Sekin’in adı da eklendi.

406 bine yakın takipçisi bulunan İzmir’de Çevire Radar adlı hesap ise anketin linkini paylaşıp Fethi Sekin için oy istedi.

MİLLİ İSİMLER ANKETLE KARŞI KARŞIYA GETİRİLDİ

Böylece, iki yeni arabalı feribotun ismi için düzenlenen anket çok önemli isimleri karşı karşıya getirmiş oldu. İzmirliler şimdi, büyük şair Nazım Hikmet, kahraman şehit polis Fethi Sekin, katledilen usta gazeteci, kalpaksız kuvayi milliyeci Uğur Mumcu, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Kadifekale, Pagos ve Barış 35 isimlerinden birini tercih edecek.

3 Mart’ta kadar sürecek kıyasıya yarışın sonunda 7 isimden en çok oy alan 2’si yeni arabalı vapurlara verilecek.

TUNÇ SOYER’İN ‘PAGOS’ TAKINTISI

Kadifekale’nin eski adı olan “pagos”, Tunç Soyer tarafından çok seviliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadifekale’de açılan pazara “Pagos Üretici Pazarı” adını vermişti.

Oy kullanmak için tıklayın