İzmir'i sel vurdu: Deniz taştı, araçlar su altında kaldı

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, sağanak ardından deniz suları yükselerek taştı. Cadde ve sokaklar göle dönerken, vatandaşlar sel sularına kapılan araçlarını kurtarmak için seferber oldu.

İzmir'i sel vurdu: Deniz taştı, araçlar su altında kaldı

İzmir'de 4 gündür aralıklarla devam eden sağanak, gece saatlerinde etkisini artırdı. Yoğun yağmurun etkisiyle Karşıyaka ilçesi Mavişehir Mahallesi'nde deniz suları yükselerek taştı.

Bu nedenle park, bahçe ve otoparklar su altında kaldı. Öte yandan vatandaşlar, sel suları altında kalan araçlarını kurtarmak için seferber oldu.

Kurtarma çalışmaları sırasında itfaiye ekiplerine yardımcı olan site görevlileri de vatandaşların araçlarını güvenli yerlere çekmeleri için uyarıda bulundu. Su seviyesi yer yer 60 ile 70 santimetreyi bulurken, yürümekte güçlük çeken vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi. İzmir’de bu tür su baskınlarının daha önceden de yaşandığını belirten bir kişi, yaşadı 4'üncü su baskını olduğunu 3'üncü kez aracının zarar gördüğünü söyledi.

KAYIP İKİ KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

İzmir'i vuran sağanak yağışın ardından oluşan selde, dereden geçmeye çalışan bir aracın sele kapılması sonucu araç içinde kaybolan 2 kişinin cesetlerine ulaşıldı. 

Sağanak yağış Karşıyaka'da yolları göle çevirdi. Araçlar suya gömüldü. Vatandaşlar araçlarını kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalıştı.

Menderes ilçesinde de dereden geçmeye çalışan hafif ticari aracın sel sularına kapılması sonucu araçtaki 5 kişiden 2'si kayboldu. Araçtan kurtulanların haber vermesi üzerine olay yerine gelen çok sayıda ekip ile arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Dere yatağından geçerken sel sularına kapılan hafif ticari araçtaki kayıp iki kişinin cesetleri birkaç saat arayla dere yatağında bulundu. 

'KURU BİR DEREYDİ, YAĞIŞLA BU HALE GELDİ'

Kayıp 2 kişiyi arama kurtarma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başladı. Çalışmaları takip eden Mehmet Aslan'ın yakınları, gözyaşı döktü. Dereköy Mahalle Muhtarı İbrahim Tombul, "Dün geceden beri bölgedeyim. Sular çok yüksekti. Zaten araç suya girer girmez, sele kapılmış. Burası İZSU'nın bakım onarım yolu ve kuru bir deredir. Ancak fazla yağış sebebiyle biriken sular sebebiyle bu hale geldi. Normalde pek su akan bir dere değildir. Suyun şiddeti ve debisi biraz düştü. Gece saatlerinde çok daha şiddetli akıyordu" dedi.