İzmir'in unutulan destanının kahramanları törenle anıldı

1. Dünya Savaşı sırasında 5-10 Mart tarihlerinde İzmir’in Yenikale savunmasında şehit düşen askerlerimiz Tarihçi Yusuf Halaçoğlu'nun da katılımıyla Yenikale Şehitliği'nde törenle anıldı.

İzmir'in unutulan destanının kahramanları törenle anıldı

Birinci Dünya Savaşında İzmir Yenikale'de kahramanca vatanını savunan ve şehit olan askerler, saldırının 106. yılında törenle anıldı.

Tarihçi Yusuf Halaçoğlu'nun da katılımıyla Yenikale Şehitliği'nde anma töreni yapıldı. Törende konuşan Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal şunları söyledi:

"Yenikale Şehitliği düzenlenmeli Narlıdere Şehitliğindeki şehit mezarları sembolik dahi olsa buraya taşınmalıdır. Sarıkamış Şehitlerini anma haftası gibi İzmir Yenikale Şehitleri Anma haftası olarak etkinliklerle anılmasını MSB’dan istiyoruz. 5-10 Mart 2021 İtilaf donanmasının İzmir’e gerçekleştirdiği saldırının 106 ncı yılıdır. Daha fazla geciktirilmeden Milli Savunma Bakanlığı Gazi Yenikale’yi Müze olarak düzenlemeli, Reşadiye Köşkü,Şehzade Paşa Köşkü halkın ziyaretine açılmalıdır. 106 yıl önce İzmir’i savunan Yenikale Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz."

İZMİR KUŞATMASI- YENİKALE SAVUNMASI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

İzmir’in Birinci Dünya Savaşı’nda saklı kalan tarihinde en kritik gün, 5 Mart 1915 idi. İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden (bir de Askold isimli Rus savaş gemisi vardı) oluşan İtilaf donanması, o gün saat 13.40’ta Yenikale (Sancakkale) istihkâmı ve İzmir tabyalarına saldırı başlattı. Aliağa, Reşadiye ve Şakran bombalandı. İtilaf Donanması Mart 1915 ‘de İzmir’e yaptığı saldırıda başarısız oldu, ancak İzmir Körfezini ablukaya aldı ve uzaktan bombardımana devam etti.

Daha sonra Avusturya-Macaristan’dan getirilen yeni topların bir kısmı İzmir’e yerleştirildi. 17 toplu bir bataryanın Foça’da konuşlandırılması üzerine İtilaf Donanması İzmir bombardımanına son vermek zorunda kaldı. Bu dönemde pek çok şehit verildi. Çoğunun ismi ve yattığı yer bilinmiyor. Narlıdere Şehitliği’nde Muin-i Zafer Bataryası’nın, Işıldak Bölüğü’nün şehit erlerinin adları yazılı. Yenikale Şehitliği Kitabesinde, “1333 Rebülahirinin 18. günü (5 Mart 1915) İngiliz ve Fransız müşterek gemilerinden Yenikale’ye atılan mermilerden müstakil ağır topçu tabur efradından top başında şehit olanların ruhlarına rızaenlillah Fatiha” yazısı, Karantina Adası Mezarlığı’nda da 2 meçhul askerimizin mezarı bulunuyor.