İzmirliler isyanda! 90 dakika aktarması bitiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayının ikinci Meclis toplantısında toplu ulaşımla ilgili toplu taşımada 90 dakika içinde yapılan ücretsiz aktarmanın iptal edilmesi kararı alındı.

İzmirliler isyanda! 90 dakika aktarması bitiyor

Meclis onayına sunulan önergeye göre; tam tarifede ilk biniş ücretine 10 kuruşluk indirim yapılırken, 90 dakika içindeki ilk iki aktarmaya 50’şer kuruş ödenmesi öngörülüyor. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Meclis onay verirse ilk biniş ücreti 3.56 TL’den 3.46 TL’ye çekilecek. Tüm ulaşım araçlarını kullanan ve tam tarifeyle biniş yapan vatandaşlardan, hakkaniyet ve külfetlerin adil dağıtılması ilkesi ışığında ve kamu yararı da gözetilerek birinci ve ikinci aktarmalarda 0.50 TL aktarma ücreti alınacak.

Aynı ilkeler doğrultusunda, kentin banliyölerinde oturan ve ikiden fazla aktarma yapmak zorunda kalan dar gelirli vatandaşlarımızın ekonomik olarak desteklenmesi, hayatlarının kolaylaştı rılması hedefiyle ikiden sonraki aktarmalarından ücret alınmayacak. Yeni tarife önergesi Plan Bütçe ve Tüketici komisyonlarına incelemesine sunuldu. Önerge, komisyonların incelemesi sonrası meclise sevk edilecek ve 14 Ağustos Cuma günü toplanacak mecliste oylanacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşımın 1 kuruş olması için verilen önerge de Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GELDİ

İzmir'de 90 dakika uygulamasının değişmesi gündeme gelirken, vatandaşlar bu karara tepki gösterdi. Twitter'da #90dakikamadokunma hashtagini kullanan vatandaşlar değişikliğe dair tepkilerini dile getiriyor.