‘Terörle mücadelenin sembol ismi terfi edilmedi’

Tepki çeken YAŞ kararları sonrası Jandarma'da da terörle mücadelede sembol isimlerin terfi alamaması tepki çekti.

‘Terörle mücadelenin sembol ismi terfi edilmedi’

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi’ne göre; Konya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Yaşin ile Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, 30 Ağustos 2019’dan geçerli olmak üzere emekliye sevk edildi.

Emekli edilen Ercan Yaşin, terörle mücadelede üstün başarıları ile biliniyor. Yaşin, 15 Temmuz sonrası Tuğgeneral yapılıp Şırnak Çakırsöğüt Komando Tugay Komutanlığı görevine getirilmişti.

Kararname ile Jandarma’da Tümgeneral ve Korgeneral rütbesine hiç kimsenin getirilmemesi dikkat çekti.

Jandarma’ya yönelik Atama Kararnamesi’nin Emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel değerlendirdi. Terörle mücadelede sembol olmuş komutanların terfi ettirilmemesine tepki gösteren Önsel, şunları söyledi:

“Terfi etmesi gerekenlerin hiçbiri Tümgeneralliğe terfi etmedi. Sayıları çok azalan terör örgütü PKK ile mücadelenin sembol isimlerinin hiçbiri Tümgeneralliğe terfi etmedi, Korgeneralliğe terfi etmedi. Teğmenlikten beri PKK ile mücadele edenler Tümgeneral yapılmalıydı. 2 General emekli edildi. Onlardan biri Ercan Yaşin. Yaşin, 15 Temmuz’da FETÖ darbesini duyar duymaz “Seçimle gelen seçimle gider” demişti. Onu General yaptılar ve Şırnak’ta Çakırsöğüt Komando Tugay Komutanı olmuştu. Şimdi emekli ettiler.
Emekli edilen albayları görmediğimiz için o konuda yorum yapamayacağım.”

Tıpkı Mustafa Önsel gibi FETÖ’cülerin hedefi olmuş  Emekli J. Kurmay Albay Güven Şağban da Ercan Yaşin’ın emekli edilmesiyle haksızlık yapıldığını belirtti. Şağban şunları söyledi:

“Ercan Yaşın’ın emekli edilmesine çok üzüldüm. Kendisi terörle mücadelede çok tecrübelidir. Güneydoğu’da çok başarılı görevlerde bulunmuştur. Emekli edilmesi haksızlık olmuş. Liyakatli olanların terfi etmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Veryansintv.com

JANDARMA’DA FETÖ | FETÖMETRE NEDEN JANDARMA’DA UYGULANMIYOR? | GÜVEN SAĞBAN | AZİZ YILMAZ | TANIK

Üçok: FETÖ soruşturması geçiren terfi etti FETÖ ile mücadele eden emekli oldu