Jeffrey’den Suriye itirafları

Eski ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Suriye’de 3 ana hedef belirlediğini, tek hedefin IŞİD’in ortadan kaldırılması değil İran güçlerinin Suriye'den çekilmesi ve Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması olduğunu belirtti. Jeffrey ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hedeflere ulaşamadığını söyledi.

Jeffrey’den Suriye itirafları

Times of Israel gazetesine konuşan ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington’un Suriye’de 3 ana hedef belirlediğini söyledi. 

Trump’ın bu hedeflere ulaşamadığını belirten James Jeffrey, şöyle konuştu:

“Trump 3 hedefine ulaşamadı. Onlar da; tüm İran güçlerinin Suriye'den çekilmesi, IŞİD’in tamamen ortadan kaldırılması ve Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunmasıdır. Ayrıca ABD'nin Suriye'deki askeri varlık amacı sadece terör örgütü IŞİD’i yenmek değildi, Suriye’de bulunan İran güçlerini çıkarmak ve Beşar Esad rejiminin tüm Suriye topraklarının kontrol etmesini engellemekti. Yapabildiğimiz şey, sadece Esad'ın sahada ilerlemesine izin vermemek oldu ve askeri gücü aynı kaldı.”

‘TÜRKİYE GÜÇLERİ DE AYNI ŞEYİ YAPIYOR’ İDDİASI

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Türkiye güçlerinin de aynı şeyi yaptığını öne süren Jeffrey, ABD ve Türkiye'nin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın tüm Suriye topraklarının kontrolünü ele geçirmesine izin vermeyeceğini iddia etti. 

Suriye Ordusu’na karşı Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle geniş bir ittifak olduğunu belirten Jeffrey, “Suriye şu an Rusya ve İsrail’e miras kalmış, çökmüş bir devlet durumunda. Bu çıkmazdan kurtulana kadar çok pazarlık ederek taviz vermek zorunda kalacak" dedi.

Jeffrey, ABD’nin İran'ın Suriye'den çekilmesini içeren bir çözüme ulaşmaması durumunda, İran’ın Suriye’de başarılı olmasını engellemek için geçici bir strateji uygulamaya gitmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail’in Suriye’ye yönelik hava operasyonlarına de değinen ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi, “İsrail, Suriye'ye yönelik hava saldırılarıyla kendini savundu ve bu operasyonları durdurmanın tek yolu İran’ın güçlerini geri çekmesidir. Bu da şaşırtıcı bir durum değildir. İsrail, Suriye ve Irak'ta İran güçlerine karşı birçok operasyon gerçekleştirdi ve bu onların DAİŞ'e yönelik saldırılarını etkilemedi" ifadelerini kullandı.

‘BİLGİLERİN ÇOĞU GİZLİ’

İsrail'in IŞİD’e karşı savaştaki rolü konusunda ise James Jeffrey, "İsrail DAİŞ’e karşı çok büyük bir rol oynadı, ancak bu konudaki bilgilerin çoğu gizli" şeklinde konuştu.