JP Morgan’dan itiraf gibi Avrupa Süper Ligi açıklaması

Geçen hafta kuruluş açıklaması yapılan Avrupa Süper Ligi’ni finanse edeceğini bildiren JP Morgan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi bir açıklama geldi.  Açıklamada, “Bu anlaşmanın daha geniş bir futbol topluluğu tarafından nasıl görüleceğini ve gelecekte onları nasıl etkileyeceğini yanlış değerlendirme yaptık” denildi.

JP Morgan’dan itiraf gibi Avrupa Süper Ligi açıklaması

ABD’nin en büyük bankası olan JP Morgan geçen Pazar günü kurulacağı duyurulan Avrupa Süper Ligi’ni finanse edeceklerini bildirmişti. Sonrasında başta futbol dünyası olmak üzere birçok kesimin tepkisini çeken Avrupa Süper Ligi’nden takımlar teker teker ayrılmıştı.

Avrupa Süper Ligi’nin taraftarlardan ve politikacılardan gelen tepkiler nedeniyle çökmesinin ardından JP Morgan yaptığı açıklamada, ayrılıkçı bir Avrupa Süper Ligi başlatma konusunda futbol kulüplerini finanse edeceğini bildirdiği için pişmanlık duyduğunu ifade etti.

‘YANLIŞ DEĞERLENDİRDİK’

JP Morgan’ın adı açıklanmayan bir temsilcisi Reuters’a konuştu. Temsilci, "Bu anlaşmanın daha geniş bir futbol topluluğu tarafından nasıl görüleceğini ve gelecekte onları nasıl etkileyeceğini açıkça yanlış değerlendirdik. Bundan ders çıkaracağız” dedi.

ABD’li fon bankası olan JP Morgan, kurucu kulüplere korona virüs salgınının etkisinden kurtulmak ve altyapıya harcamak için 3,5 milyar euro (4,2 milyar dolar) vereceğini bildirmişti.

Avrupa Süper Ligi ise 21 Nisan’da daha önce davet edileceği duyurulan 12 kurucu kulüpten sekizinin ayrılmasının ardından İngiliz gazeteleri ‘Süper Lig çöktü’ şeklinde başlıklar atmıştı.

JUVENTUS: MEVCUT DURUMLA DEVAM EDEMEYİZ

Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeyen Juventus'un başkanı Andrea Agnelli ise Avrupa Süper Ligi projesinin mevcut durumu ile yola devam edemeyeceğini söylemişti.

On iki büyük takımın katılımıyla hayata geçen Avrupa Süper Ligi'nde başkan Florentino Perez'in yardımcılığını yapan Juventus Başkanı Andrea Agnelli, altı Premier Lig takımının organizasyondan çekilme kararını değerlendirirken, İngiliz takımlarının attığı geri adım sonrası Avrupa Süper Ligi'nin gerçekleşemeyeceğini söylemişti.

BARCELONA: KURUCU ÜYE OLARAK KALACAĞIM

İspanyol kulübü Barcelona, Avrupa Süper Ligi'nin kurucu üyesi olarak kalma kararı aldığını açıklarken Real Madrid Kulüp Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi girişiminin iyi bir şekilde açıklanmasına fırsat verilmeden UEFA'nın kendilerine karşı acımasız bir kara kampanya başlattığını söyledi.

UEFA BAŞKANI ALEKSANDER CEFERİN'İ SUÇLADI

Aynı zamanda Avrupa Süper Ligi'nin de başkanı olan Perez, "UEFA başkanının bu kadar saldırgan olduğunu hiç görmedim. Sanki birini öldürmüşüz gibi tehditler ve hakaretler geldi. Karmaşa yarattılar. Birilerinin yönettiği, korkunç bir saldırıyla bizi öldürdüler. Örnek olmak gerekir. Futbol kurtarılmalıdır" ifadelerini kullanarak, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'i suçladı.