Kabil Havalimanı bölgesinde peş peşe patlamalar.. Çok sayıda can kaybı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı bölgesinde peş peşe patlamalar oldu. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği patlamalar sonucunda 50'nin üzerinde Afgan ve 13 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Kabil Havalimanı bölgesinde peş peşe patlamalar.. Çok sayıda can kaybı

ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci hızla devam ederken, çekilmenin sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı bölgesinde peş peşe 6 patlama meydana geldi. Bunların ikisinin terör saldırısı olduğu belirtildi.

Taliban diğer patlamaların ABD güçlerinin kendi ekipmanlarını imha işlemi olduğunu açıkladı.

ABD KENDİ EKİPMANLARINI İMHA ETTİ

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bombalı terör saldırıları dışındaki patlamalar için, "ABD güçlerinin havaalanı içinde kendi ekipmanlarını imha ettiğini" duyurdu.

13 AMERİKAN ASKERİ ÖLDÜ

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, Kabil Havalimanı'ndaki terör saldırısında ölen ABD askerlerinin sayısının 13'e yükseldiğini açıkladı.

Albay Urban yaptığı açıklamada, "(CENTCOM Komutanı) Orgeneral McKenzie'nin açıklamalarından sonra (Kabil Havalimanı'nın) Abbey Kapısı'ndaki saldırıda aldığı yara sonucu on üçüncü ABD askerinin de hayatını kaybettiğini teyit edebilirim." ifadelerini kullandı.

Urban, ayrıca yaralı sayısının ise 18'e çıktığını ve tamamının şu anda cerrahi birimlerle donatılmış özel bir C-17 tahliye uçağı ile Afganistan'dan çıkarıldığını kaydetti.

Reuters'a açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, olayın bir intihar saldırısı olduğunu öne sürdü.

Taliban yetkilileri de, en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BBC, üst düzey bir sağlık yetkilisine dayandırdığı haberinde ise en az 60 kişinin öldüğünü ve 140 kişinin yaralandığını duyurdu.

IŞİD ÜSTLENDİ

Saldırıyı terör örgütü IŞİD sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla üstlendi.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi. 

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Savunma Bakanlığı, patlamaya ilişkin, "Bu olaya acil yanıt vermek için ABD ve diğer NATO müttefiklerimizle operasyonel düzeyde yakın temas halindeyiz." ifadesini kullandı.

Bakanlığın basın ofisinin Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kabil'de neler olduğunu ve bunun devam eden tahliye çabalarına etkisini belirlemek için acilen çalışıyoruz. Öncelikli endişemiz, personelimizin, İngiliz vatandaşlarının ve Afganistan vatandaşlarının güvenliği olmaya devam ediyor. Bu olaya acil yanıt vermek için ABD ve diğer NATO müttefiklerimizle operasyonel düzeyde yakın temas halindeyiz."

KALABALIĞI DAĞITMAK İÇİN ATEŞ AÇILDI

Öte yandan, AA'nın haberine göre, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda, kalabalığı dağıtmak üzere havaya açılan ateş sebebiyle İtalyan hava kuvvetlerine ait C-130 tipi askeri nakliye uçağının tehlike atlattığı bildirildi.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, içinde 98 Afgan ile gazetecilerin bulunduğu uçak, Kabil havalimanından kalkışı sırasında kalabalığı dağıtmak üzere havaya açılan ateş sebebiyle tehlike atlattı.

İtalyan ANSA ajansına bilgi veren istihbarat yetkilileri, olayın uçağa doğrudan bir saldırı olmadığını belirtti.

Söz konusu uçağın, pilotun manevralarıyla açılan ateşten herhangi bir isabet almadan yoluna devam ettiği ve Kuveyt'e ulaştığı kaydedildi.

Uçakta bulunan İtalyan Skytg24 kanalı muhabiri Simona Vasta, kalkıştan kısa süre sonra şiddetli makineli tüfek atış sesi duyduklarını, uçakta panik yaşandığını ve pilotların isabet almamak için manevralar yaptığını aktardı.

İtalya, Afganistan'daki tahliyelerini, İtalyan Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla Kabil-Kuveyt-Roma hattında kurduğu "hava köprüsü" ile gerçekleştiriyor.

BM'DEN KINAMA

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Guterres'in havalimanına yönelik "terör saldırısını" derin endişeyle takip ettiğini söyledi.

Guterres'in Kabil'de sivillerin ölümüne neden olan saldırıyı kınadığını belirten Dujarric, saldırının Afganistan'daki istikrarsızlığı bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG PATLAMAYI KINADI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kabil havalimanının dışındaki korkunç terör saldırısını şiddetle kınayarak, "Önceliğimiz mümkün olan en kısa sürede çok sayıda insanı güvenli bir yere tahliye etmek." ifadelerini kullandı.

FRANSA, KABİL BÜYÜKELÇİSİNİ ÇEKİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da resmi ziyaret nedeniyle bulunduğu İrlanda'nın başkenti Dublin'de yaptığı açıklamada, bölgede güvenlik durumunun gergin olduğunu belirtti.

Duruma ilişkin Amerikalı müttefikleriyle iş birliği içinde olduklarını aktaran Macron, Fransa’nın Kabil Büyükelçisini de tahliye edeceklerini söyledi.

Macron, “Güvenlik sebebiyle, Kabil büyükelçimiz şimdilik Afganistan’da durmayacak, Paris’ten işlerini yürütecek.” ifadesini kullandı.

Fransa olarak 2 bin 600 kişiyi tahliye ettiklerini ve bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını belirten Macron, tahliyelere devam etmek istediklerini kaydetti.