Kabil saldırıları sonrası Biden’dan ilk açıklama: Affetmeyeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'da IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırının ardından 'Affetmeyeceğiz. Unutmayacağız, peşinizi bırakmayacağız ve bedelini ödeteceğiz. Karşılık vereceğiz' dedi.

Kabil saldırıları sonrası Biden’dan ilk açıklama: Affetmeyeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'da IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırının ardından ilk açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Biden'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'IŞİD'İN HORASAN GRUBU'

"İstihbarat camiası bu saldırıyı IŞİD'in Horosan grubunu yaptığını tahmin ediyoruz. Amerikan askerlerini öldürdüler, başka askerleri ağır yaraladılar. Ayrıca siviller de öldü ve yaralandı.

'ÖFKELİYİZ'

Bu Amerikan askerleri gerçekten kahramanlardı. Bu kahramanlar tehlikeli ve gerçekten bencilce olmayan bir görevde başkalarının hayatını kurtarmak için uğraşıyordu. Eşi benzeri görülmemiş bir tahliye sürecinin parçasıydılar. Son 12 saatte 7 bin kişi çıkartıldı havalimanından. Kalbimiz acıyor. Tüm Afgan aileleri için de bu acıyı hissediyoruz. Öfkeliyiz, kalbimiz kırık.

'BEDELİNİ ÖDETECEĞİZ'

Şu anda bir mesuliyetimiz, kutsal bir sorumluluğumuz var. Bugün kaybettiğimiz hayatlar özgürlük, güvenlik adına ve Amerika adına kaybedilmiş hayatlar.

Bu saldırıyı yapanlara şunu söylüyorum: Affetmeyeceğiz. Unutmayacağız, peşinizi bırakmayacağız ve bedelini ödeteceğiz. Karşılık vereceğiz. Çıkarlarımızı elimdeki her imkanla koruyacağım.

Bize istihbarat tarafından IŞİD'in Horasan kolunun kompleks bir atak planlıyordu bu bölgede. Bu yüzden en başından itibaren dedim ki 'Bu görev sıradışı biçimde tehlikeli'.

'GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE VURACAĞIZ'

Burada terör saldırıları bizi caydırmayacak, tahliyeye devam edeceğiz. Kumandanlarıma operasyonel planlar yapmalarını da söyledim. Çok güçlü bir şekilde vuracağız kendi belirlediğimiz bir anda. IŞİD teröristleri kazanamayacak. Amerika böyle bir gövde gösterisine boyun eğmeyecek.

Kumandanlarıma bugün 3 defa dedim ki 'Lütfen askerlerimizi korumak için olabilecek en büyük adımları atın'. Görevimizi tamamlayacağız ve askerlerimiz çekildikten sonra da tahliye süreci devam edecek. Yeni yöntemler bulup ülkeden çıkmak isteyen her Amerikalıyı çıkartacağız.

DAHA FAZLA ABD ASKERİ GÖNDERİLECEK Mİ?

Orduya şu talimatı verdim: Daha fazla asker gerekiyorsa, ne gerekiyorsa vereceğim. Ama ordu dedi ki 'Şu anda elimizdeki görevi sürdürelim. Elimizdeki zamanda olabildiğince fazla kişiyi çıkaralım.' Saldırı emrini veren IŞİD liderlerini bulma konusuna gelince, kim olduklarını bildiğimize inanıyoruz. Onları bulacağız, nerede olurlarsa olsunlar vuracağız.

'IŞİD'İN BÜYÜMEMESİ TALİBAN'IN ÇIKARINA'

Afgan ordusu çöktü 11 gün içinde. Şu anda McKenzie'nin de belirttiği gibi Taliban'ın da çıkarı aynı yerde. IŞİD-Horasan'ın büyümemesi onların da çıkarına. İkinci olarak, bizim 31'ine kadar çıkmamız da onların çıkarına. Onlardan en büyük talebimiz onlardan bize biraz daha alan sağlaması. En büyük temennimiz onların da kendi çıkarlarını takip etmesi. Bugün olan her şeye rağmen 7 binden fazla kişi uçtu havalimanından, 5 binden fazlası Amerikalı'ydı. Bugün olanlar özelinde Taliban ile IŞİD arasında bir işbirliği olduğuna dair bir istihbarat gelmedi bana. Önümüzdeki günlerde de saldırıların olmasını bekliyoruz.

'SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM'

Tahliye edileceklere ilişkin bir liste Taliban'a verildi mi bilmiyorum.

Sorumluluğu üstleniyorum. Son zamanlarda olan her şey benim sorumluluğum. Ama mesele şu ki eski başkan bir anlaşma yaptı Taliban'la. Bunun karşılığında, 1 yıl öncesinde bir taahhüt verildi kendisine. Taliban dedi ki 'Biz diğerlerine saldıracağız ama hiçbir Amerikalı'ya saldırmayacağız.' Amerikalılara saldırı yapılmasının sebebi bir taahhüt verilmiş olmasıydı.

Usame bin Ladin el-Kaide ile birlikte başka bir ülkeden saldırı yapmaya karar verseydi acaba o zaman Afganistan'a adım atar mıydık? Binlerce hayat feda eder miydik? Bizim oraya gitmekteki çıkarımız el-Kaide'yi bitirmek, bin Ladin'i yakalamaktı.

Farklı ülkelerden gelen daha büyük tehditler var. Şu anda 20 yıllık bir savaşı bitirmenin zamanı geldi."