Kabine değişikliği, yeni parti ve 50+1 tartışmaları gölgesinde AKP kampa giriyor

Erdoğan başkanlığındaki AKP 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı yarın başlıyor. Partinin yönetim kademesini tam kadro bulunacağı toplantıda AKP'nin önümüzdeki dönem siyasetlerinin temel omurgasının şekillenmesi bekleniyor.

Kabine değişikliği, yeni parti ve 50+1 tartışmaları gölgesinde AKP kampa giriyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AKP 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı yarın başlıyor.

Son dönemde AKP’nin gündemi, parti yönetiminde değişiklik, 50+1 tartışmaları, kabinede revizyon ve yeni partiler… Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün TBMM açılışında kabine revizyonu için “Olmayacak” dese de parti içinde eleştirilerin devam ettiği biliniyor. Kongre sürecinde parti yönetiminde değişikliğe ise kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortaya atılan yüzde 40+1 önerisinin önümüzdeki günlerde Ankara gündemini daha fazla meşgul edeceği tahmin ediliyor. AKP tabanından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni partilerine kaymaları önlemek için de tedbirler düşünüldüğü konuşuluyor.

AA’nın aktardığına göre, Kızılcahamam’da Eliz Otel’de düzenlenecek kampa, AKP MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyeleri, Kurucular Kurulu üyeleri, milletvekilleri, Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kolları MKYK üyeleri, birim başkan yardımcıları ile bakanlar ve her bakanlıktan bir bakan yardımcısı katılacak.

Kamp, cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak, AKP Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir ve Mahir Ünal genel merkez çalışmalarına ilişkin, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ise TBMM grup çalışmalarına ilişkin birer sunum yapacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yapacağı sunumunun ardından, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birer sunumu olacak.

Pazar günü ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi konusunda bir konuşma yapacak.

Kamp, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın genel istişare ve değerlendirmenin ardından yapacağı kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Veryansın Tv