Kaddafi’nin katliamını törenle kutladılar!

Libya kaynaklarını millileştirme hedefine yönelince Batı'nın hedefi olan Kaddafi, NATO destekli iç savaşta vahşice katledilmişti. Katliama 'devrim' diyen kalabalıklar başkent Trablus'ta Libya'nın bölünmesiyle sonuçlanan Arab Baharı'nı kutladı.

Kaddafi’nin katliamını törenle kutladılar!

Başkent Trablus’un Şehitler Meydanı’nda toplanan gruplar, “17 Şubat Devrimi” dedikleri Kaddafi’nin katliamının 9’uncu yılını kutladı. Kutlamalarda Türk bayrakları açıldığı da görüldü.

Burada kalabalığa hitap eden Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, “devrimin kazanımlarını koruyacaklarını ve saldırganlara karşı sonuna kadar direnmeyi sürdüreceklerini” söyledi.

Akşam saatlerinde de Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac, meydana giderek, kalabalığı selamladı.

AA muhabirine konuşan Halid Abdullah Mesut, “büyük Libya halkının 17 Şubat’ta özgürlüğüne kavuştuğunu, takip, dinleme ve siyasi fişlemelerden kurtulduğunu” iddia etti.

Libya halkına 42 sene boyunca “Kaddafi büyük lider”, “Kaddafi büyük öğretmen”, “Kaddafi büyük sporcu” gibi inançları dayattıklarını ifade eden Mesut, fiili olarak üçe bölünmüş ve sosyal yapısı çökmüş olan halkın “9 yıldır özgür ve onurlu yaşadığını” öne sürdü.

Mesut, “Libya halkına destek veren Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Hafter milislerine destek veren ülkeleri ise şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bir grup kamyonet tutkunu, kamyonetlerin kasasına koydukları develerin üzerine Libya bayrakları bağlayarak kutlamalara katıldı. ( Hazem Turkia – Anadolu Ajansı )

KIBRIS HAREKATI’NDA TÜRKİYE’YE BÜYÜK DESTEĞİ OLDU

Libya’yı 42 yıl yöneten Albay Muammer Kaddafi, ülkeyi Afrika’nın refah seviyesi en yüksek ülkesi konumuna getirmişti. Sosyal devlet politikaları sürdüren Kaddafi, halkın pekçok  kamu hizmetine ücretsiz ve eşit ulaşmasını sağlıyordu. Ülkesinin petrolünü millileştirerek yabancıların düşmanlığını kazanan Kaddafi, Kıbrıs harekatı sırasında Batı ülkelerinin ambargosuna uğrayan ülkemize büyük destek vermişti.

AKP hükümeti ise Sarkozy’nin önderlik ettiği saldırılara destek çıkmış ve Meclis’ten Libya tezkeresini CHP ve MHP’lilerin desteğiyle geçirmişti.

Kaddafi sonrası başlayan  istikrarsızlık dokuz yıldır artarak devam ediyor.