Kadıköy’ün sembolu Rexx sineması kapandı

Kadıköy'ün önemli kültür-sanat mekânlarından biri olan Rexx Sineması kapandı.

Kadıköy’ün sembolu Rexx sineması kapandı

İleri Haber’in aktardığına göre, Kadıköy‘de bulunan tarihi  Rexx Sineması bina sahibinin kira sözleşmesini uzatmaması nedeniyle kapandı.

Antrakt Sinema’nın yaptığı paylaşıma göre, Rexx Sineması’nın tahliye işlemlerine başlandı. Antrakt’ın Genel Yönetmeni Deniz Yavuz, sinemanın işletmecisi Viron Anas ile görüştüğünü belirterek şu bilgileri verdi:

“Ben kendisinden aldım bilgiyi. 31 Mart itibariyle mal sahibine anahtar teslim edilcek. Yaklaşık bir iki senedir çok ciddi bilet satış sıkıntısı vardı. Hem sektördeki düşüş hem de bu virüs meselesinden dolayı ekonomik olarak karşılamıyor hiçbir şeyi. Artık genel olarak bu tür sinemaların yapıları kendi giderleini kaldırabilecek türde değil. Sinema eğlencesi ne yazık ki artık bu yapıların ayakta durması için yeterli gelir elde ettiremiyor.”

1920’lerde Apollon, 1930’larda ise Hale Sineması adıyla işletilen aynı yerdeki salon, 1961’de yıkıldı. Yeni yapı Reks sineması adıyla 1962 yılında hizmete girdi. Mimar Maruf Bey tarafından tasarlanan bina, yıllarca Kadıköy’ün referans yapılarından biri oldu. Sinemanın adı 2000’li yılların başında Rexx olarak değişti.

Binanın yeniden sinema salonu olarak hizmet verip vermeyeceği ise henüz belli değil.

ATLAS DA KAPANABİLİR

Öte yandan Beyoğlu’nda bulunan Atlas Sineması’nın da da kısa bir süre kapanacağı konuşuluyor.