featured

Kadir Şeker’in avukatı ve babasından ‘kiralık katil’ açıklaması

service

Kadir Şeker’in avukatından ve babasından, öldürülen Özgür Duran’ın ailesinin ‘kiralık katil’ suçlamalarına yanıt geldi.

Konya’da, 12,5 yıl hapis cezası alan Kadir Şeker tarafından öldürülen Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç ile kardeşi Niyazi Remzi Duran, dün Şeker’in kiralık katil olduğunu iddia etti. Kadir Şeker’in avukatlarından Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ bu suçlamaya tepki göstererek, ”Kadir Şeker, gerekçeli kararda yansıdı üzerine söylüyorum; yurttaşlık bilinciyle hareket ederek bir şiddeti önlemeye yönelmiştir. Yegane gayesi buydu. Ama istenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Kadir de bunu istemiyordu. Kadir, kiralık katil kastıyla hareket etseydi, olay yerine terk etmezdi. Bunlar doğru olmayan, temeli olmayan iftiralardı, kabul edilemez” dedi. 

Olay, 5 Şubat günü akşam saatlerinde, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran’ın sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü gerekçesiyle olaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdü. Tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklu yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 14 Ekim günü önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ardından ceza, suçun haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle önce 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12,5 yıla indirildi.

900 GRAM EROİNLE YAKALANDI 

Kadir Şeker’in kurtarmaya çalıştığı Ayşe Dırla, dün imam nikahla birlikte yaşadığını söylediği Murat Hanlı ile birlikte bulunduğu araçta 900 gram eroinle yakalandı. Dırla ve Hanlı, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olayın ardından Özgür Duran’ın Antalya’da yaşayan annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç ile kardeşi Niyazi Remzi Duran, dün Kadir Şeker’in kiralık katil olduğunu öne sürerek, Ayşe Duran, hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

‘HEM AHLAKEN, HEM DE VİCDANEN KABUL EDİLEMEYECEK İFTİRA’

Kadir Şeker’in avukatlarından Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, suçlamalara tepki gösterdi. Bu davranışın kamuoyunun, Kadir Şeker’e verdiği desteği azaltmak amacıyla yapılan bir davranış olduğunu söyleyen Aladağ, şöyle konuştu:

”Maktulün ailesi tarafından bir kısım medya kuruşlarına Kadir Şeker’in, Ayşe Dırla ve son haberde yansıyan dini nikahlı eşiyle birlikte kiralık katil olarak tutulduğu, planlı programlı bir şekilde Özgür Duran’ın öldürüldüğüne yönelik asla gerçekle bağdaşmayan kabul edilemeyecek bir takım haberler paylaşılmakta. Bu hem ahlaken, hem de vicdanen kabul edilemeyecek  iftira mahiyetinde bir beyandır. Maktul ve Ayşe Dırla, 5 Şubat 2020 tarihi itibariyle Konya’ya 1 ay önce gelmiş 2 şahıs. Daha önce Kadir’i görmedikleri gibi tanışıklıkları dahi yok. Olaya yansıdığı gibi Kadir, dershaneden çıkıp evine doğru hareket ederken kadın sesini duyup yardım amacıyla gidiyor. Ben şunu sormak istiyorum; kiralık katil olarak tutulan Kadir, hem maktul, hem de Ayşe Dırla, ‘Benim eşim’ dedikten sonra ‘Yine de şiddet uygulayamazsın’ deyip, geldiği istikamete doğru yönelmiştir. Olay yerine terk etme çabası içindeyken maktulün fiziki ve sözlü saldırısına maruz kalmıştır. Kiralık katil olarak gelen biri, bu beyanın ardından olay yerine terk eder mi? Dolasıyla bu haberin kabul edilebilir tarafı yoktur. Bu olayla amaçlanan Kadir Şeker’e olay gününden bugüne hem ulusal, hem uluslararası kamuoyundan, vatandaşlardan destek gelmiş, mesajlar yağmıştır. Halende destek gelmeye devam etmektedir. Anladığım kadarıyla bu anlamda Kadir’e yönelik desteği en aza indirme çabası olarak olabilir.”

‘MAHKEMEYİ DE ETKİLEYEMEYECEKLER’

Bu davranışın istinaf mahkemesini etkilemeyeceğini ifade eden Aladağ, ”Dosya, istinaf aşamasında Bölge Adliye Mahkememiz inceleyecek. Mahkemeyi etkilemeye yönelik çabaysa, bu da kabul görmez. Asla kabul görmez, hem ilk derece mahkememiz hem istinaf mahkememiz tarafsız ve bağımsızlığından ödün vermeden, en adil ve en doğru kararı dosya kapsamına göre sunacaktır. Bu noktada hiçbirimizin kuşkusu şüphesi yoktur” dedi.

‘AYŞE DIRLA’NIN EROİNLE YAKALANMASI, KADİR ŞEKER DAVASINI ETKİLEMEZ’ 

Aladağ, ayrıca Dırla’nın eroinle yakalanmasının da davayı etkilemeyeceğini vurgulayarak, “Ayşe Dırla, bir miktar eroinle yakalandığı ve tutuklandığı haberi geldi. Bunun da Kadir Şeker’in davasıyla illiyet bağlantısı yoktur. Birbirinden bağımsız eylemlerdir. Bu olay, Kadir Şeker davasına olumlu ya da olumsuz yansıması olmayacaktır” diye konuştu. 

‘KADİR YURTTAŞLIK BİLİNCİ İLE HAREKET EDEREK BİR SUÇU ÖNLEMEYE ÇALIŞTI’

Olayın ardından tüm delillerin incelendiğine dikkat çeken Aladağ, şöyle konuştu: “Kadir Şeker olayı, 5 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşti. 8 ay süren bir yargılama sürece oldu. Olay yerine inceleme, hem kolluk kuvvetlerince hem savcılık aşamasında hem de mahkeme aşamasında, en ayrıntılı detayına kadar hem kriminal hem adli tıp inceledi. HTS kayıtları, görgü tanıklarının tamamından ayrıntılı ifadeleri alındı. Bu konuya ilişkin en küçük bir delil mevcut değil. Kadir Şeker’i tanıyan bir vatandaş olarak ifade etmek istiyorum, buna asla ve asla ihtimal dahi vermiyorum. Böyle bir husus doğru değildir. Mesajlaşmanın varlığı iddia olunmuştur, Bunlar ortaya çıkmadan da yorum yapmak doğru değildir. Fakat bunlar doğru ifadeler, doğru suçlamalar değildir. Kabul edilemez. Kadir Şeker, gerekçeli kararda yansıdı üzerine söylüyorum; yurttaşlık bilinciyle hareket ederek bir şiddeti önlemeye yönelmiştir. Bu kadın da olabilirdi, erkek de. Yegane gayesi buydu. Ama istenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Kadir de bunu istemiyordu. Kadir, kiralık katil kastıyla hareket etseydi olay yerine terk etmezdi. Bunlar doğru olmayan, temeli olmayan iftiralardı, kabul edilemez.”

‘KADİR KİRLİ İLİŞKİLERİNİ BİLSE YARDIM ETMEZDİ’

Sözcü’den Müslüm Evci’ye konuşan Kadir Şeker’in babası Cengiz Şeker de “Ayşe Dırla’nın eroinle yakalanması tüm kamuoyuna oğlumun bir kez daha masum olduğunu gösterdi. Kadir bu kadının bu şekildeki kirli ilişkilerini bilse müdahale etmezdi. Ama Kadir burada bir kadının yardım çığlığına sessiz kalmadı ve yardımcı oldu. Orada herkesin kızı, eşi ya da kız kardeşi olabilirdi. Kadir olay yarından ayrılmak isterken bu kez Özgür Duran kendisine saldırıyor ve bu olay yaşanıyor” dedi.

‘ARALARINDAKİ KİRLİ İLİŞKİLER DEŞİFRE OLUYOR’

Kadir Şeker’in kendisine müdahale etmek isterken ölümüne sebep olduğu Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner’in, “Uyuşturucu madde satmasına izin vermediği için, benim çocuğumu yok ettiler. Kadir Şeker’i de katil olarak tuttular” sözlerine de tepki gösteren baba Cengiz Şeker, “Bu tarz iftiralarla aralarındaki kirli ilişkinin ortaya çıkmaması için uğraşıyorlar. Karanlıktan korkan yüksek sesle şarkı söyler. Her geçen gün bunların aralarındaki kirli ilişkiler deşifre oluyor. Şu an da türlü yalanlarla algı yaratmaya çalışıyorlar. Şimdi de bu söylemler üzerinden çeşitli televizyon kanallarında bunları tartışıyorlar. Kadir’in bunları duyması halinde ne kadar üzülebileceğini hiç düşünmüyorlar mı?” dedi.

‘KADİR ÇOK ÜZGÜN’

Geçtiğimiz günler de annesinin Kadir Şeker’le cezaevinde görüştüğünü ifade eden Cengiz Şeker, “Eşim geçtiğimiz günlerde Kadir’le görüştü. Kadir’in moralinin çok bozuk ve üzgün olduğunu söyledi. Kadir şimdi bu son gelişmeleri de televizyondan öğrenmiştir. Yapılan haksız eleştiri ve iftiralar Kadir’i cezaevinde çok yıpratıyor. Kadir şu an üniversite sınavlarına da hazırlanmıyor. Tüm kamuoyundan yersiz iftira ve yalanlara karşı oğluma dua etmelerini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

5 Şubat 2020 tarihinde Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32),engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan 15 yıl hapse çarptırılmış, mahkeme, cezayı 12,5 yıla indirmişti. Kadir Şeker ifadesinde ‘Kadının ağlama seslerine dayanamadım’ diyerek müdahale etmek zorunda kaldığını ifade ederken, Ayşe Dırla olaya müdahale etmeye çalışan Kadir Şeker’e ‘Ablacım o benim eşim, sen git’ diyerek uyardığını iddia etmişti.

Öte yandan, Konya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, Antalya yolunda şüphe üzerine bir araca düzenledikleri operasyonda, 900 gram eroin ele geçimişti. Araçtakilerin, Kadir Şeker’in kurtardığı Ayşe Dırla ile sevgilisi Murat Hanlı olduğu belirlenmişti. Dırla ve Hanlı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Öldürülen Özgür Duran’ın Antalya’da yaşayan annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç ile kardeşi Niyazi Remzi Duran ise Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ayşe Dırla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Duran ailesi Kadir Şeker’in kiralık katil olduğunu öne sürmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadir Şeker’in avukatı ve babasından ‘kiralık katil’ açıklaması

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

  1. 1 sene önce

    Daha ilk anda kızda bir yamukluk olduğunu anlamıştım. Birisi geliyor, seni şiddetten kurtarmak maksadıyla yaklaşıyorsa sen “sevgilimi öldürdü” demezsin. Aradaki kirli ilişki anlaşılmasın diye böyle yapıyorsan, o hariç. Burada sistematik ve organize bir suç işleniyorsa hakim de, savcı da şüpheli olabilir. Çünkü mahkeme bilinçli olarak usulen bir hata yapar, karar bozulur ve yargılama yeniden başlar; kiralık katil olduğu iddia edilen kişi de berat eder.

    Cevapla