Kaftancıoğlu, İmamoğlu, Kılıçdaroğlu: Demirtaş tiyatrosunu birlikte izlediler

PKK hükümlüsü Selahattin Demirtaş'ı parlatma tiyatrosunda bugün yeni bir oyun sahnelendi. CHP ve HDP'liler oyunu beraber seyretti.

Kaftancıoğlu, İmamoğlu, Kılıçdaroğlu: Demirtaş tiyatrosunu birlikte izlediler

Veryansın TV

Üç yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı öyküden uyarlanan tiyatro İstanbul’da, Kenter Tiyatrosu’nda sahnelendi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Kadir İnanır da oyunu izledi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan paylaşıma çok sayıda tepki mesajı geldi.

PASTA KESMİŞLERDİ

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş ilk kez 16 Ağustos 2019’da Selvi Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine İstanbul Bakırköy’de bir restoranda bir araya gelmişti. Başak Demirtaş’ın doğum günü nedeniyle pasta kesilen buluşmaya, Demirtaş’ın avukatlığını da üstlenen kız kardeşi Aygül Demirtaş da katılmıştı.

DEMİRTAŞ’IN SUÇLARI

Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan Demirtaş hakkında çok sayıda dava bulunuyor. Demirtaş, terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmaktan hüküm giydi.

Açılan davalarda Demirtaş, “silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçu ve suçluyu övme”, “halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halkı kanunlara uymamaya tahrik etme”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “terör örgütü propagandası yapma”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma”, “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma”, “kamu görevlisi aleyhine iftira”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama”, “yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlarından yargılanıyor.

Demirtaş’ın ayrıca terör örgütü PKK/KCK’nın yöneticisi olduğu ve bu kapsamda örgütün “siyasi alan merkezi sorumlusu” olarak faaliyeti yürüttüğü, değişik tarihlerde katıldığı örgütün yasama organı konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylemlerde bulunduğu, iddianamede yöneltilen suçlar arasında.

Demirtaş’ın avukatları geçtiğimiz günlerde cezaevinde rahatsızlandığı iddiasıyla ortalığı ayağa kaldırmıştı. Bilinci durduğu iddia edilen Demrtaş’ın yapılan muayenesinde bir sağlık sorunu olmadığı ortaya çıkmış ve hastaneden ait olduğu koğuşuna gönderilmişti.