Canan Kaftancıoğlu’ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Canan Kaftancıoğlu, PKK/PYD terör örgütüne karşı yapılan Barış Pınarı Harekatı'nı 'Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz' sözleriyle eleştirdi.

Canan Kaftancıoğlu’ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı devam ediyor.

Barış Pınarı Harekatı’na başta ABD, İsrail, Mısır, S. Arabistan ve AB karşı çıkarken ülkemizde parti olarak karşı çıkan bir tek HDP oldu. Bazı isimler partilerinden sıyırılıp harekata karşı görüş belirttiler. Bu isimlerden biri de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu oldu.

Hemen her konuda onlarca tweet atan Kaftancıoğlu, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin harekatın ikinci günü sessizliğini bozdu.

Kaftancıoğlu, Ankara tren garında terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleşen terör saldırısını hatırlatarak, harekatın zamanlamasının saldırının yıldönümüne denk gelmesini “tuhaf” bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“4 yıl önce bugün siyasi iktidarın hamasetten beslenen yanlış dış politik tercihleri ülkemizi nerde ne zaman bombaların patlayacağı bilmediğimiz bir belirsizlik ve güvensizlik cehennemi içine sokmuştu. Ne tuhaftır ki; yanlışta ısrar eden iktidar tam da 10 Ekim’in yıl dönümünde iç güvenliğimize yönelik kendi elleriyle yarattıkları tehdit unsurlarına karşı jandarmalık yapma sözü vererek ülkemizi birkez daha tehlikeli bir sürecin içine çekmiş durumda.”
“Suriye iç savaşı, bölgesel ve küresel güçlerin vekalet savaşına dönüşerek çok büyük acılara sebep olmuştur. Kalıcı çözümün yolu, Suriye’nin bir devlet olarak varlığını sürdürmesini mümkün kılabilecek anayasal modelleri tartışmak, diyalog kanallarını kurmak ve buna sahip çıkmakla mümkündür.

Yüzlerce yıldır aynı topraklarda yaşayan birbirine akraba halklar, emperyalist oyunlarla nüfus mühendisliğine ve zorunlu iskan politikalarına maruz bırakılmamalıdır.

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.”

Daha önce “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını “militarist” bulduğunu belirtip eleştiren Kaftancıoğlu, harekata karşı yayınladığı açıklamada Atatürk’ü hatırlayarak “barış” vurgusu yaptı.

CHP yöneticisine ‘savaş’ yanıtı: Bu nasıl bir karışık kafa yapısı!

Sezgin Tanrıkulu’ndan beklenen açıklama