'Kaftancıoğlu'nu değil Atatürk fotoğrafı paylaşanları disipline gönderelim'

"Atatürk demeyi tercih etmiyorum" sözleriyle tepki çeken Canan Kaftancıoğlu CHP MYK'da da gündeme geldi. Bir MYK üyesinin Kaftancıoğlu'nun sözlerini savunarak "Kaftancıoğlu değil ona karşı sosyal medyada Atatürk fotoğrafı paylaşanlar disipline verilmeli" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun ise "Bu konuda sessiz kalın" talimatı verdiği belirtildi.

'Kaftancıoğlu'nu değil Atatürk fotoğrafı paylaşanları disipline gönderelim'

İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun "Atatürk demeyi tercih etmiyorum" sözlerinin ardından CHP'de başlayan tartışma sürüyor. Geçen pazartesi olağanüstü toplanan CHP MYK'da konunun gündeme geldiği öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesinin CHP kaynaklarına dayandırdığı habere göre toplantıda bir MYK üyesinin Kaftancıoğlu'nun sözlerinde bir sorun olmadığını tam tersine sosyal medya hesaplarından Kaftancıoğlu'na karşı Atatürk fotoğrafı paylaşanların ya da açıklama yapanların disipline verilerek uyarılmasını istediği belirtildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise bir süre MYK üyelerini dinleyerek sessiz kaldığı belirtilirken, parti yöneticilerine bu konuda açıklama yapılmaması ve sessiz kalınması yönünde talimat verdiği belirtildi. Alınan kararın il başkanlarına da sözlü olarak iletildiği ve tartışmaya girilmemesi yönünde uyarıldıkları kaydedildi.

KAFTANCIOĞLU NE DEMİŞTİ?

Canan Kaftancıoğlu CHP'nin 97. kuruluş yıldönümüne denk gelen 9 Eylül günü internet ortamında yapılan ‘Taksim Toplantıları’nın onur konuğu oldu.

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, “Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği” başlıklı bir sunum yapan Kaftancıoğlu’nun yaklaşık 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk'e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullandığına dikkat çekti.

Yılmaz yazısında, toplantıya katılan Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi, Mustafa Kemal Gençlik Vakfı kurucu üyesi ve 1995-1999 TBMM Başkan Vekili olan Uluç Gürkan’ın Kaftancıoğlu'na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” diye sorduğunu, Kaftancıoğlu’nun ise şu yanıtı verdiğini aktardı:

‘BU ŞEKİLDE KENDİMİ AİT HİSSEDİYORUM’

“Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”

‘MUSTAFA KEMAL’İN YOLDAŞLARIYIZ’ SLOGANINI HATIRLATTI

“Bu yaklaşım; ‘Mustafa Kemal'in askerleriyiz’ sloganını ‘militer’ bulan Kaftancıoğlu'nun, ‘Mustafa Kemal'in yoldaşlarıyız’ demeyi tercih ettiği açıklamasını hatırlattı” diyen Yılmaz, Uluç Gürkan'ın, Kaftancıoğlu'nun yanıtına ilişkin yorumunu da aktardı.

CHP'YE ÜYE BİLE OLMAMASI GEREKİR

Serpil Yılmaz’a konuşan Gürkan, “Cevap hiç anlamlı değil. Kasıtlı kullandığını da itiraf ediyor. Bu tutumdan ‘Kurtuluş Savaşı'nın lideri tamam; Cumhuriyet devrimlerine hayır' anlamı çıkar. Atatürk ifadesine kendini ait hissetmeyen birisinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmayı, CHP'ye üye bile olmaması gerekir. CHP Tüzüğü'nün birinci maddesi Atatürk'ü ebedi kurucu başkanı kabul eder” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu 'Atatürk' demek zorunda kaldı!