Kahraman yapmışlardı… Tarihi belge ortaya çıktı: İskilipli Atıf suçunu itiraf etmiş!

Cumhuriyet düşmanı İskilipli Atıf Hoca'yı "kahraman" gibi anan hükümetin tavrı tepki çekmişti. İskilipli Atıf'ın hakkındaki idam kararının ardından suçunu itiraf eden açıklamaları ortaya çıktı.

Kahraman yapmışlardı… Tarihi belge ortaya çıktı: İskilipli Atıf suçunu itiraf etmiş!

Cumhuriyet ve Kuvayı Milliye karşıtı faaliyetleri nedeniyle İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen İskilipli Atıf Hoca’nın anılmasına yönelik tartışmalar devam ederken, İskilipli Atıf'ın suçunu itiraf ettiği belge ortaya çıktı.

Söz konusu belgede İskilipli Atıf suçunu idrak ettiğini söylüyor, idam cezasının affedilerek gerekirse 101 sene hapis cezasına çevrilmesini istiyor. 

Aykırı’dan Ümit Doğan’ın yazısı şöyle:

"Yıllardır söylenegelen "İskilipli Atıf'ın şapka giymediği için asıldı" yalanında sona gelmiş bulunuyoruz.

Elimizde, İskilipli Atıf'ı aklayarak Atatürk düşmanlığı yapanların tüm yalanlarını çürütecek belgeyi ilk kez sizlerle paylaşacağız. 

Ama önce İskilipli Atıf'ın kim olduğunu hatırlayalım. 

Milli mücadele sırasında "Yunan'la savaşmayın, Mustafa Kemal'i öldürün" diyen beyannamelerin atılmasından, Biga'da çıkan isyanların desteklenmesinden, Niğde ve Konya'da çıkan isyanlardan ve Antep'te Fransızların desteklenmesinden sorumlu olan Teali İslam Cemiyeti'nin başkanıdır. 

Atatürk ve devrimlerin aleyhtarı olan bazı çevreler İskilipli Atıf'ın şapka giymediği için idam edildiğini iddia ettiler.

Hasan Mezarcı, 1992 yılında TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuş ve İskilipli Atıf'ın yargılandığı mahkeme tutanaklarını istemişti. Komisyon, tutanakları bazı defterler eksik olmak üzere Hasan Mezarcı'ya verdi. İskilipli Atıf'ın halkı isyana teşvik etmek suçundan idam edildiği anlaşıldı.

Tutunacak dal kalmayınca, bu sefer de "Tutanaklar neden eksik? Neden bir şeyleri gizleme ihtiyacı hissediliyor?" denildi. 

Bahsedilen eksik tutanaklara ulaştık. O tutanakların içinden çok, ama çok önemli bir belgeyi sizlerle paylaşıyoruz. 

İskilipli Atıf, idam kararı alındıktan sonra Mustafa Kemal ve İsmet Paşalara ulaştırılmak üzere bazı sözler söylemiştir. İskilipli Atıf, suçunu idrak ettiğini söylemiş, idam cezasının affedilerek gerekirse 101 sene hapis cezasına çevrilmesini istemiştir.

Bugün İskilipli Atıf'ın suçunu inkar edenler, İskilipli Atıf'ın bizzat söylemiş olduğu "kusurlarını idrak ettiği" yönündeki sözlere ne diyecekler?

İşte ilk kez yayınalan o sözlerin tam metni:

1- Atıf Hoca’nın kable’l-idam söylediği ifadatı:

Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa hazretlerinin merhametlerine dehalet ederim ve bizi aflarını rica ediyorum. Hiç olmazsa cezamızın yüz bir seneye iblağını rica ediyorum. Başka bir diyeceğim yoktur. Bendeniz Türk oğlu Türk’üm. Benim gibi bir şahsiyet yirmi otuz senede yetişebilir. İmha bir fazilet değildir. Dağ başındaki şaki de yapabilir, şaki de imha olabilir.

Demek ki bu fazilet değildir. Fazilet ihya ve ıslahtır. İmha etmemeli, bizim bilmediğimiz kusurlarımız varsa o cihetten ıslaha sevk etmeli ve aklen söylenilen sözleri idrak [edecek] kabiliyetteyim. Bilhassa Gazi Paşa ve İsmet Paşa hazretleri memlekette müdrik insanların çoğalmasını görüyorum ve kendilerinin o kabiliyette olduklarını müdrikim. Bu is’afımız sem’-i devletlerine vasıl olursa çırağen? bizi imhadan vazgeçerek ıslah tarikini emredeceği ümidindeyim. Onun için kararımızın “101” seneye tahvilini emir buyursunlar.

2- Müfti Ali Rıza da aynı ifadede bulunmuştur."

NE OLMUŞTU? 

İskilipli Atıf Hoca, İstiklal Mahkemesi kararıyla idamının 95'inci yılında Çorum'un İskilip ilçesindeki kabri başında "devlet erkanının" katılımıyla anılmıştı.

Veryansın Tv'nin duyurduğu anma töreni Türkiye'nin gündemine oturdu.

Törende Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum Belediye Başkanı Halili İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Müftüsü Muharrem Biçer ve Atıf Derneği Başkanı Mustafa Lek yer almıştı.

AKP Milletvekili Erol Kavuncu, burada yaptığı konuşmada, İskilipli Atıf Hoca'yı asan zihniyetin bugün Atıf Hoca'ya özür borcu olduğunu öne sürmüş, diğer konuşmacılar da İskilipli Atıf'a iadeitibar istemişti.

Cumhuriyet ve milli mücadele düşmanı bir kişinin devlet erkanı tarafından dualarla anılması kamuoyunda büyük tepki çekti.

ERDOĞAN'DAN İSKİLİPLİ ÇAĞRISI

Ancak sadece Çorum'daki "devlet erkanı" değil bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskilipli Atıf'a sahip çıkarak, CHP'yi özeleştiri vermeye çağırmıştı.

Erdoğan 21 Aralık 2019'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2019 Necip Fazıl Ödülleri Töreni'ndeki konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Açıkçası CHP'nin artık bu millete kendi tarihiyle ilgili kapsamlı, samimi öz eleştiri vermesi şarttır. İskilipli Atıf Hoca'nın idamından Dersim olaylarına, Türkçe ezan zulmünden 27 Mayıs darbesindeki rolüne kadar pek çok üzücü hadisede, CHP kendi tarihiyle yüzleşme cesareti gösterememiştir. Dersimli olan zat da bunu açıkça ortaya koyamamıştır."

DEVLET HASTANESİNE ONUN ADINI VERDİLER

Öte yandan İskilipli Atıf'ın devlet görevlilerince Çorum'da bir "kahraman" yerine konduğu görüldü.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas'ın katıldığı törenle İskilip'teki devlet hastanesine 2012 yılında İskilipli Atıf Hoca'nın adı verilmişti.

Hastanenin önünde yapılan törende, İskilip Devlet Hastanesi'nin tabelası, “İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi” olarak değiştirildi.

İskilipli Atıf için devlet erkanının katılımıyla düzenlenen anma etkinliği ilk değil.

AKP'Lİ KURTULMUŞ İSKİLİPLİ'Yİ GÖKLERE ÇIKARDI, ATATÜRK DÖNEMİNİ HEDEF ALDI

Geçen yılki ölüm yıl dönümde de İskilipli Atıf Hoca’yı göklere çıkaran AKP’li Numan Kurtulmuş, Atatürk dönemini hedef almıştı. Genç Cumhuriyet dönemini işaret eden Kurtulmuş, "Türk modernleşmesi dünyadaki en problemli en sakat modernleşmedir" demişti.

TÜRK TARİH KURUMU'NUN BAŞINA İSKİLİPLİ HAYRANI

Geçen yıl Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Yaramış'ın atanması büyük tepki çekmişti. Eski Ensar Vakfı yöneticisi olan Yaramış'ın İskilipli Atıf Hoca üzerine sempozyumlarda sunumlar yaptığı ve çalışmalar hazırladığı ortaya çıkmıştı.

İSKİLİPLİ’NİN İHANET BİLDİRİLERİ

İskilipli Atıf’ın neden idam edildiği ve Kurtuluş Savaşı döneminde nasıl ihanet ettiğini tarihçi Sinan Meydan şöyle anlatmıştı:

“Teali İslam Cemiyeti’nin ihanet bildirileri Mustafa Sabri’nin başkan, İskilipli Atıf’ın ikinci başkan olduğu Müderrisler Cemiyeti (Teali İslam Cemiyeti’nin öncüsü) 26 Eylül 1919’da Milli Mücadele karşıtı bir bildiri yayımladı. Bu bildiride, Kuvayı Milliyecilere “adi eşkıya”, “deli”, “cani”, “kudurmuş haydutlar” suçlamaları yer aldı.

İskilipli Atıf’ın başkanlığındaki Teali İslam Cemiyeti bu bildiriyi halk için hazırlamıştı. Bu ihanet bildirisi 30 Ağustos 1920’de Yunan uçaklarıyla Anadolu’ya atıldı.

İskilipli Atıf’ın Teali İslam Cemiyeti, Ağustos 1920’de ikinci bir “ihanet bildirisi” daha hazırladı. Aydınlar için hazırlanan o bildiride de millet, “Kuvayı Milliye eşkıyasını ortadan kaldırmak için yemin etmeye” davet ediliyordu…

Ankara İstiklal Mahkemesi Zabıtları yayınlanmıştır. Bu zabıtlara göre İskilipli Atıf, şapka karşıtı kitap yazmaktan değil, yazdığı bu kitabı – kitabın toplatılması ve satılmaması kararına rağmen- özellikle isyan çıkan bölgelere gönderip halkı Cumhuriyete karşı isyana ve irticaya teşvikten ve başkanı olduğu cemiyetin Milli Mücadele’deki ihanet bildirilerinden yargılanıyor.”

İskilipli Atfı neden idam edildi? İşte o karar