Kahramanmaraş’ta Aleyna Tilki gerginliği

Sütçü İmam Üniversitesi'nde yapılması planlanan Aleyna Tilki Konseri 'muhafazakar' çevrelerin itirazı üzerine iptal edildi.

Kahramanmaraş’ta Aleyna Tilki gerginliği

Sütçü İmam Üniversitesi’nde yapılması planlanan Aleyna Tilki Konseri iptal edildi. Bazı kesimlerin sosyal medyada konsere yönelik tepki göstermesi üzerine Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Doğa Koleji sponsorluğu ve organizasyonu ile Üniversitemiz stadyumunda gerçekleştirilmesi düşünülen konser iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Aleyna Tilki’nin Türk gençliğine kötü bir rol model olduğunu düşünen bazı Maraşlılar, ”Aleyna Tilki konserine hayır” kampanyası başlatmışlardı.

‘BU ŞEHİR MUHAFAZAKAR’

Kanal Maraş internet sitesinden Mustafa Karaaslan imzalı yazıda, Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü’ne tepki gösterilmişti. Yazıda şu ifadeler yer almıştı:

İsmi “Sütçü İmam” olan bir yüksek eğitim kurumunun söz konusu sanatçıyı davet etmesi, açıkçası hiç doğru olmadı. Bu şehir muhafazakâr kimliği ön planda olan bir şehirdir. Sütçü İmam, İslam’ın kadim değerleri için mücadele etmiş, Fransız gâvurunun şehrimizden kovulması için ilk kıvılcımı başlatmış, Kurtuluş savaşının mihmandarı olan bir şahsiyetin adını taşıyan üniversite, gençliğe kötü örnek girdabında boğulan bir sanatçıyı(!) şehrime davet ederek, genç dimağlara hitap ettirecek olması, benim kabulleneceğim bir şey değil.

‘BU ETKİNLİK HARAMDIR’

Konuyla alakalı görüşlerini dile getiren Ülfet Vakfı Kurucu Başkanı Abdullah Tayland şunları söyledi:
“Ne için yapılırsa yapılsın Kahramanmaraş’ın irfanı ve manevi ruhuna, geleneksel yapısına aykırı yapılan her türlü etkinlik bu şehrin tarihi dokusuna ve asil halkına hakarettir.”
Buna göz yuman başta siyasiler olmak üzere, tüm yetki sahipleri sorumluluk altındadırlar…

Kurtuluş meşalesini ilk yakan bu halk, milli ve manevi değerlerinin ayakaltı olmasını hak etmiyor.
Bu gün çeşitli etkinlikler adı altında festivaller, karnavallar, defile ve konserler yapılmaktadır. Buda malesef, kamu kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından organize edilmektedir.
Bu artık yapılmamalıdır, baştan sona tamamen ahlaksızlığın sergilendiği bu etkinlikler, aynı zamanda İSRAF’tır ve HARAMDIR.
Bunu yapanlara göz yumanlar, Hak katında mesuldürler ve hafizanallah Allah’ın lanetinden kurtulmayacaklardır ”

‘BİZ KAYBETMEYE MECBUR MUYUZ?’

Maraş Pusula gazetesi ise Aleyna Tİlki’nin şehre gitmeyecek olmasına tepki gösterdi. “Aleyna Tilki Kahramanmaraş’a Gelmiyor ! Biz kaybetmeye mecbur’muyuz?” başlıklı yazıda şu ifadeler yer aldı:

Bazı vatandaşlar, “Ne oldu Aleyna Tilki gelmeyince yapılan ve üstü örtülen şeyler açığa mı çıktı” tepkisini gösterdiler.

Kültürü ve sanatı ile Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında bulanan Kahramanmaraş, kendi kabuğunu kıramamanın verdiği dezavantajı yaşıyor.

Kayseri, Adana ve Gaziantep gibi komşularımız, her türlü sanatçıya ev sahibi yaparak, hem öğrenci hem de kültür ve medeniyet şehri olduğunu kanıtlarken, Kahramanmaraş’ta gelen sanatçıları geri gönderiyor. Bir önceki dönem üniversitede bahar şenliği olmadığı için topa tutulan şehir, bir sonraki yıl Aleyna Tilki’nin şehre gelmesi engellendi. Sosyal medyada Aleyna Tilki’yi getirmeyenler biz kazandık derken, neleri kaybettiklerini bile görmezden geldiler.

‘SERT KABUĞUMUZU KIRALIM’

Konu hakkında bir açıklama yapan Hayal Kahvesi sahibi ve iş adamı Ahmet Belli: “Eğlence Kültürünün şehre çok büyük bir artısı vardır. Örneğin gelen bir sanatçının bu şehir ile ilgili kendi sosyal medya hesabından atacağı olumlu bir paylaşım, bir çığ olup büyüyor. Bunun neticesinde bu şehrin adını bile duymayan kişiler buraya tatile geliyor. Yıllardan bu yana Kahramanmaraş’ı bu kulvara taşımak için elimizden geleni yaptık. Artık hamasi değil reel yaklaşmamız lazım. Evet, Kahramanmaraş olarak çok önemli işler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bilinmesi lazım ki artık önemli işler imaj ile oluyor. Sanatçımızın afaki yaptığı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten önemli bir tanıtım yapmak istiyorsak ilk önce bu sert kabuğumuzu bir kıralım” dedi