KAI LAH ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Güney Kore’nin Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) şirketi tarafından geliştirilen Hafif Silahlı Helikopter (LAH), 19 Ağustos 2019 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tarafından geliştirilen Hafif Silahlı Helikopter’in (LAH) prototipi, 19 Ağustos 2019 tarihinde, iki pilot ile gerçekleştirilen ilk uçuş esnasında 20 dakika havada kaldı.

KAI LAH ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Haziran 2015 yılında geliştirme faaliyetleri başlayan LAH’ın, temel tasarımı ve kritik tasarımı sırasıyla Ağustos 2016 ve Kasım 2017 tarihlerinde tamamlandı. Ardından, Aralık 2018’de prototip gösterimi gerçekleştirildi ve Ocak 2019’dan itibaren yer testlerine başlandı.

Türk Savunma Sanayi ve Silah Teknolojileri sitesinde yer alan habere göre Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tarafından geliştirilen Hafif Silahlı Helikopter’in (LAH), en son teknolojiye sahip aviyoniklerle ve 1032 beygir gücünde iki adet motor ile donatılmıştır. 2023 yılında hizmete alınması planlanan helikopter, 20 milimetre çapında gatling topu ve roket podları ile silahlandırılmıştır.