Kaliforniya’da polis, teslim olan bir vatandaşı öldürdü

Kaliforniya eyaletinin Vallejo kentinde polis, diz çökmüş bir protestocuyu vurarak öldürdü.

Kaliforniya’da polis, teslim olan bir vatandaşı öldürdü

ABD‘nin Minneapolis kentinde bir polis memurunun sokak ortasında George Floyd isimli siyah vatandaşı ensesine diziyle baskı uygulamak suretiyle boğarak öldürmesi ve başka memurların cinayete müdahale etmemesinin ardından Minnesota eyaletinde başlayan ve farklı şehirlere yayılan protestolar 9. gününde de devam etti.

Birçok şehirde dün çoğunlukla barışçıl eylemler düzenlendi ve geçen günlere kıyasla çok daha az arbede yaşandı, ancak California’da polis, silahsız bir “yağmacıyı” vurdu. New York ve Washington gibi şehirlerde eylemlere katılım azaldı.

T24’ün aktardığına göre Minnesota’da yetkililer cinayet anında olay yerinde bulunan ancak cinayete müdahale etmeyen üç eski polis memuruna suçlamalar yöneltti. İlk olarak 3. dereceden cinayetle suçlanan Floyd’un katili Derek Chauvin’e de yöneltilen suçlamalar ağırlaştırıldı.

VALLEJO’DA POLİS, TESLİM OLMUŞ VATANDAŞI VURDU

Kaliforniya eyaletinin Vallejo kentinde polis, diz çökmüş bir protestocuyu vurarak öldürdü. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre polis memuru, “diz çökmüş adamın cebindeki çekici silah zannetti”.

Silahsız bir protestocunun polis tarafından öldürülmesi, bölgedeki protestoları daha da ateşledi.

Şehrin polis şefi Shawny Williams’ın açıklamalarına göre Sean Monterrosa isimli 22 yaşındaki Hispanik vatandaş yağmalanan bir dükkandan kaçmaya çalışıyordu. Açıklamaya göre Monterossa bir arabaya doğru koşuyordu ancak bir anda dizlerinin üzerine çökerek ellerini başının üzerine koydu. İsmi paylaşılmayan polis memuru, Monterrossa diz çökünce cebinde görünen çekicin alt kısmını “silahın kabzası zannetti” ve ateş etti.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.