Kalın: Trump ile görüşme hazırlığı yapıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib’de Suriye Ordusu’nun operasyon bölgesi yakınında bulunan TSK gözlem noktasını kaldırmayacaklarını söyledi. İdlib operasyonuyla ilgili ‘Tepkimizi Rus tarafına ilettik’ diyen Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le telefon görüşmesi yapacağını, Trump ile de görüşme hazırlığı yaptıklarını söyledi.

Kalın: Trump ile görüşme hazırlığı yapıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kalın, Suriye Ordusu’nun İdlib’e yönelik operasyonuna ilişkin, ‘Tepkilerimizi Rus tarafına ilettik. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi olacak’ dedi.

Suriye Ordusu’nun operasyon bölgesi yakınında bulunan TSK gözlem noktasıyla ilgili de “9. gözlem noktasının kapatılması, başka noktaya kaydırılması söz konusu değil. Tümü bulundukları yerde faaliyet göstermeye devam edecek” dedi.

ABD ile varılan “güvenli bölge” anlaşmasına ilişkin de Kalın, “Önümüzdeki haftalarda somut uygulamaları göreceğiz. Fırat’ın doğusunda Türk ve Amerikan askerleriyle ortak devriyeler yakın zamanda başlayacak” ifadelerini kullanırken “Sayın Trump ile de bir telefon görüşmesi hazırlığı yapıyoruz” dedi.