Kamu işçilerinden ek zam talebi

Yaklaşık 750 bin kamu işçisi ek zam talep ediyor. İşçiler eyleme hazırlanıyor.

featured

Kamu işçileri, başta geçim şartları olmak üzere iş barışını bozan gelişmeler, ücret ve vergideki adaletsizlik, ek protokol talepleri, kamudaki taşeron uygulamaları gibi birçok soruna karşı eyleme hazırlanıyor.

1 milyondan fazla üyesi bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Yönetim Kurulu, 29 Ocak pazartesi günü saat 11.00’de konfederasyon genel merkezinde tüm sendika genel başkan ve genel merkez yöneticileri, bölge ve il temsilcileri ile toplantı düzenleyecek. Toplantıda durum değerlendirmesi yapılarak yol haritası belirlenecek ve “Türk-İş Eylem Planı” açıklanacak.

Geçen yıl mayıs ayında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi ile kamu işçilerine ilk yarıda yüzde 45, ikinci yarıda ise yüzde 15 oranında zam yapılmıştı.

İlk yarıda en düşük işçi ücreti brüt 21 bin 750 TL olarak belirlenmişti. Ancak, yılın ikinci yarısında kamu işçilerinin ücret zammı enflasyonun altında kaldı.

İşçiler, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını talep ederken, 700 bin kişi için ek protokol yapılmasını istiyor.

Kamu işçilerinin talepleri şunlar:

– Refah Payı

– Seyyanen Zam

– Vergide Adalet

– Ek Protokol

– Tayin Hakkı

– Meslek Kodu

– Taşerona Kadro

 

Kamu işçilerinden ek zam talebi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bir yılda Memura %370 asgari ücretliye %310 işçiye %95 adalete bak. Küfür gibi. AKP nin işçiyle derdi ne anlamadık. 5 yıllık sanatkar ustanın maaşı 23000 lira. Asgari ücret kadar vergi muafiyeti olmazsa 17600.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!