Kanal İstanbul'dan arazi alan şirketten açıklama

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Kanal İstanbul'un yapılması planlanan güzergahtan arsa aldığı iddiaları ile ilgili olarak açıklama yayımladı.

Kanal İstanbul'dan arazi alan şirketten açıklama

Murat Ağırel, Kanal İstanbul’un geçeceği bölgede ne kadar arazi satıldığını, kimin ne kadar arazi aldığını yazmıştı. Açıklanan isimlerden biri de Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun olmuştu. Ağırel yazısında "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imam hatip lisesinden arkadaşı olan Aziz Torun'a ait Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketinin 2013 yılında Parsel büyüklükleri 60 bin metrekare olan 5 tapu sahibi" olduğunu aktarmıştı. Yine yazıda Erdoğan'ın, Kanal İstanbul’u ilk olarak 2011 yılında açıkladığı detayına yer verilmişti.

Bu iddialar üzerine Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. açıklama yayımladı.

Açıklamada "Torunlar GYO'nun ve Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun'un direkt olarak Kanal İstanbul güzergahında yer alan bir arazisi bulunmamaktadır. Başakşehir Kayabaşı olarak adlandırılan bölgede toplam 60.832 m2 büyüklüğündeki üç ayrı arazi, Kanal İstanbul projesinin henüz gündemde olmadığı 2008 yılında Torunlar GYO tarafından satın alınmıştır. Üstelik bu arazilerin Kanal İstanbul güzergâhı ile direkt bir yakınlığı söz konusu değildir. Kayabaşı'nda yer alan bu araziler ile ilgili bilgiler, Torunlar GYO'nun Faaliyet Raporlarında 10 yıldır yer alan kamuya açık bilgilerdir" denildi.